Applications of the finite Fourier sine transform to two-dimensional elastic beam problems
İki-boyutlu elastik kiriş problemlerine sonluFourier sinüs dönüşümünün uygulamaları
- Tez No: 767893
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMÜR UMUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
İki boyutlu kirişlerde, stres ve yer değişimi dağılımlarını belirlemek için sonlu Fourier sinüs dönüşümü yöntemini kullandık. Saint-Venant yaklaşımının dikkate alındığı, elastik kirişlerin iki düzlem-stres problemini Kartezyen koordinatlarda çalıştık. Birinci problemde, üst tarafında transvers sinüzoidal yük olan basitçe desteklenmiş dikdörtgensel bir kiriş ve ikinci problemde, yanal kenarlarından yeknesak gerilime maruz kalan uzun dikdörtgensel bir kiriş göz önüne alındı. Bu problemler, Airy stres fonksiyonu yöntemi kullanılarak formüle edildi. Her bir problem için saptanmış sınır koşulları da Airy stress fonksiyonu cinsinden yazıldı. Bu biharmonik denklemler sonlu Fourier sinüs dönüşümünün uygulanmasıyla, dördüncü mertebeden lineer sabit katsayılı adi diferansiyel denklemlere indirgendi. Biharmonik denklemlerin çözümlerini bulmak için, bu adi diferansiyel denklemlerin hesaplanan çözümleri evrildi ve sonra, orijinal denklemlerin çözümleri elde edildi. Bu çözümler, [20] deki sonuçlara denk geldi. Çözümlerin doğasını daha iyi anlamak ve sonuçlara açıklık getirmek için Matlab yazılımı kullanılarak, hesaplanan çözümlerin grafikleri çizildi.
Özet (Çeviri)
We use the finite Fourier sine transform method in order to determine the stress and displacement distributions in the two-dimensional elastic beams. We study on the two plane-stress problems of elastic beams in Cartesian coordinates in which the Saint-Venant approximation can be considered. In the first problem, a simply supported rectangular beam under transverse sinusoidal load on its top side and in the second problem, a long rectangular beam subjected uniform tension at each lateral side are considered. These problems are formulated using Airy stress function method as the fourth-order biharmonic equations. The prescribed boundary conditions for each problem are also written in terms of Airy stress function. These biharmonic equations are reduced to the fourth-order, linear, constant coefficient ordinary differential equations by applying the finite Fourier sine transform.The computed solutions of these ordinary differential equations are inverted to find the solutions of the biharmonic equations and then, the solutions of the orginal problems are obtained. These solutions coincide with the results in [20]. In order to understand the nature of the solutions, better and to clarify the results, the computed solutions are plotted by using Matlab software.