Müşteri odaklı ürün geliştirme için entegre bir yaklaşım önerisi ve sıvı bulaşık deterjanı geliştirmede uygulanması
Proposing an integrated approach for customer-oriented product development and its application in dishwashing liquid detergent development
  1. Tez No: 767900
  2. Yazar: SEHER GAMSIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK ÇEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Ürün çeşitliliğinin ve müşteri ürün kalite beklentisinin artmasıyla birlikte ürün geliştirme daha önemli bir hale gelmiş ve yeni kalite stratejileri oluşturulmaya başlanmıştır. Tüketicilerin ürün işlevlerine yönelik hızla değişen talepleri nedeniyle, ürün yaşam döngüsü önemli ölçüde azalmakta ve müşteri ihtiyaçlarını daha kısa sürede karşılamaya çalışan üretim yapan firmalarını yeni ürünler geliştirmeye zorlamaktadır. Firmalar yüksek müşteri memnuniyeti elde etmek için ürünlerini geliştirerek temel özelliklerinin dışında çekici özelliklere sahip olan yeni ürünler pazara sunmayı hedeflemektedir. Bu iyileştirmelerin ve özelliklerin eklenmesinde tüketici ihtiyaçları kritik önem taşımaktadır. Önerilen tez çalışması kapsamında müşteri gereksinimlerini daha doğru tespit etmek ve tüketici memnuniyetini üst düzeye çıkarmak amacıyla literatüre yeni bir bütünleşik ürün geliştirme yöntemi önerilmiştir. Önerilen yaklaşımda, Kalite Fonksiyon Yayılımı (QFD)'na Karar Alma Deneme ve Değerlendirme Laboratuvarı (DEMATEL), En İyi-En Kötü Yöntem (BWM) ve Kano Model yöntemleri entegre edilmiştir. Kalite Fonksiyon Yayılımı kalite evinde yer alan müşteri gereksinimlerinin önem derecelerinin belirlenmesinde En İyi-En Kötü Yöntem kullanılırken teknik gereksinimler arasındaki içsel bağımlılıkların tanımlanmasında ise Karar Alma Deneme ve Değerlendirme Laboratuvarı yöntemi kullanılmıştır. Tasarım gereksinimlerinin arasındaki etki-yönü diyagram QFD teknik uzman ekibi tecrübesiyle oluşturularak görselleştirilmiştir. Literatürde ilk kez, Kano Model yönteminde hesaplanan memnuniyet ve memnuniyetsizlik puanı pazar avantajının tanımlanmasında kullanılmıştır. Çalışma kapsamında önerilen bütünleşik yöntem, sıvı bulaşık deterjan ürününün geliştirilmesinde uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
With the increase in product diversity and customer product quality expectations, product development has become more significant and new quality strategies have begun to be created. Due to the rapidly changing demands of consumers for product functions, the product life cycle is extremely reduced and it forces manufacturing companies to meet customer needs in a shorter time to develop new products. In order to achieve the highest customer satisfaction, companies aim to develop their products and provide new products including attractive features apart from their basic features. Therefore, a deep analysis of consumer needs are critical in adding these improvements and features. Within the scope of the proposed thesis, a new integrated product development method has been proposed to the literature in order to determine customer needs more accurately and maximize consumer satisfaction. In the proposed approach, Quality Function Deployment (QFD) was developed by integrating Decision Making Trial and Evaluation Laboratory (DEMATEL), Best-Worst Method (BWM), and Kano Model. While the Best-Worst Method was used to determine the importance degrees of customer requirements in QFD, Decision Making Trial and Evaluation Laboratory method was used to define the dependencies among technical requirements. The impact-direction diagram among the design requirements was created with the experience of the QFD technical expert team and visualized. For the first time in the literature, satisfaction and dissatisfaction scores calculated in the Kano Model method were used to define market advantage. The integrated method proposed within the scope of the study was applied in the development of a dishwashing liquid detergent product.