Müşteri odaklı ürün geliştirme için entegre bir yaklaşım önerisi ve su armatürleri üretiminde uygulanması
A proposal for an integrated approach to customer-oriented product development and its application in the production of water fixtures
- Tez No: 882395
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA İLBAHAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Ürün çeşitliliğinin, ürünü imal eden firmaların ve müşterilerin üründen beklediği kalitenin artmasıyla beraber ürün geliştirme firmalar için çok önemli bir duruma gelmekte ve yeni stratejiler oluşturulmaya başlanmaktadır. Firmalar müşteri memnuniyetini arttırabilmek, müşteri ihtiyaçlarına kısa sürede cevap verebilmek, pazarda rakiplerinin önünde olabilmek için yeni ürünler tasarlayıp satışa sunmayı hedeflemektedirler. Tüm bunlar için müşteri ihtiyaçlarının analitik olarak belirlenmesi ve bu ihtiyaçların teknik özelliklere yansıtılması kritik önem taşımaktadır. Bu tez çalışmasında, müşteri ihtiyaçlarını daha doğru bir şekilde tespit etmek ve müşteri memnuniyetini sağlamak amacıyla literatüre yeni bir bütünleşik ürün geliştirme yöntemi önerilmektedir. Önerilen metodolojide Kalite Fonksiyon Yayılımı (KFY), konjoint analiz, bulanık Analitik Hiyerarşik Proses (AHP), Karar Alma Deneme ve Değerlendirme Laboratuvarı (DEMATEL) yöntemleri entegre edilmektedir. KFY'nin kalite evinde yer alan müşteri gereksinimlerinin önem derecelerinin belirlenmesinde konjoint analiz kullanılmaktadır. Teknik özelliklerin kendi içerisindeki ilişkilerinin belirlenmesinde DEMATEL yöntemi kullanılmaktadır. KFY'de teknik özellikler ve müşteri gereksinimleri arasındaki etkileşim, uzman ekip tecrübesiyle elde edilmekte ve görselleştirilmektedir. Pazarda bulunan rakiplerin analizi ve karşılaştırılması için ise bulanık AHP yöntemi uygulanmaktadır. Çalışmada önerilen entegre yöntemin uygulaması için su armatürleri ürünleri tercih edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the increase in product diversity and the quality expected by the manufacturing companies and customers from the product, product development becomes very important for companies and new strategies begin to be created. Firms aim to design and launch new products in order to increase customer satisfaction, respond to customer needs in a short time and stay ahead of their competitors in the market. For all these, determining customer needs analytically and reflecting these needs in technical specifications are of critical importance. In this thesis, a new integrated product development methodology is proposed to the literature in order to identify customer needs more accurately and to ensure customer satisfaction. In the proposed methodology, conjoint analysis, Fuzzy Analytic Hierarchical Process (FAHP), Decision Making Trial and Evaluation Laboratory (DEMATEL) methods are integrated into Quality Function Deployment (QFD). Conjoint analysis is used to determine the importance of customer requirements in the quality house of QFD. DEMATEL is used to determine the relationships between technical requirements. In QFD, the interaction between technical specifications and customer requirements is created and visualized with the experience of an expert team. FAHP method is applied to analyze and compare competitors in the market. The integrated method proposed in the study was applied to the development of water fixtures.