Evden çalışmanın iş-yaşam dengesine etkisi: Medya ve reklam sektöründe bir araştırma
The effect of working from home on work-life balance: A research in the media and advertising sector
  1. Tez No: 767905
  2. Yazar: PERİHANNUR BIÇKI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELVER YILDIZ BAĞDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Evden çalışma iş ve iş dışı yaşam alanlarını aynı ortamda buluşturmaktadır ve bu, çalışanların iş yaşam dengesini etkilemektedir. Bu çalışmada evden çalışmanın medya ve reklam sektörü çalışanlarının iş yaşam dengesini nasıl etkilediği araştırılmıştır. Araştırmada bir nitel araştırma yöntemi olan görüşme tekniği kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini çoğunluğu Eskişehir'de olmak üzere İstanbul ve Bursa illerinde yaşayan 21 katılımcı oluşturmaktadır. 21 katılımcının 12'si ile yüz yüze görüşme 9'u ile telefon görüşmesi yapılmıştır. Evden çalışmanın sağladığı zaman ve mekân esnekliğinin çalışanların iş yaşam dengesi kurmalarını kolaylaştırdığı sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca yaşamdaki öncelikler ile iş yaşam dengesi arasında anlamlı ilişkiler olduğu tespit edilmiştir. Evden çalışmanın çalışanların sosyal hayatlarını olumlu etkilediği, iş yerindeki sosyalliği ve iş arkadaşlığı ise olumsuz etkilediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Working from home brings together work and non-work living spaces in the same environment and this affects the work-life balance of employees. In this study, it was investigated how working from home affects the work-life balance of media and advertising sector employees.In the study, interview technique, which is a qualitative research method, was used. The sample of the study consists of 21 participants living in Istanbul and Bursa, mostly in Eskişehir. 12 of the 21 participants were interviewed face-to-face and 9 of them were interviewed by phone. It has been concluded that the flexibility of time and space provided by working from home makes it easier for employees to establish work-life balance. In addition, it was found that there were significant relationships between priorities in life and work-life balance. It has been concluded that working from home positively affects the social lives of the employees and negatively affects the sociability and work friendship at the work place.