Fırın içinde kullanılan ızgaraların krom kaplama prosesinin optimizasyonu
Optimization of chrome plating process of grills used in the oven
- Tez No: 767909
- Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Üretilen herhangi bir ürünün korozyona karşı uzun yıllar dayanması ve fonksiyonel olarak uzun yıllar kullanılması için çeşitli prosesler uygulanmaktadır. Çeşitli proseslerden en yaygın olanı yüzey kaplama prosesidir. Bu tez çalışmamda fırın içerisinde kullanılan tel ızgaraların krom kaplama prosesi incelenmiştir. Kaplama kalınlığına etki eden proses parametrelerinden akım değerlerinin ve kaplama banyosunda ürünlerin kalma sürelerinin kaplama kalınlığına etkisi araştırılıp, optimizasyonu gerçekleştirilmiştir. Proses parametlerinden kaplama banyolarına verilen akım değerleri ile elde edilen krom kaplama kalınlığı değerleri tepki yüzeyi metodolojisi yardımıyla irdelenmiştir. Elde edilen bulgular, müşterinin fırın içerisinde kullanılan tel ızgaraların üzerinde krom kaplama kalınlığına göre akım değerleri ve kaplama banyosu içerisinde kalma süreleri optimizasyonu sağlanmıştır. Krom kaplama prosesinde kaplama banyolarına uygulanan akım değeri ile elde edilen veriler doğrultusunda fırın içerisindeki tel ızgaranın üzerinde ortalama nikel kalınlığı, bunun akabinde krom kaplama kalınlıklarını arttırdığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Various processes are applied to ensure that any product produced is resistant to corrosion for many years and is functionally used for many years. The most common of the various processes is the surface coating process. In this thesis, the chrome plating process of the wire grids used in the furnace was examined. The effect of the current values and the residence time of the products in the coating bath, which are among the process parameters affecting the coating thickness, on the coating thickness were investigated and their optimization was carried out. The current values given to the plating baths from the process parameters and the chrome plating thickness values obtained were examined with the help of the reaction surface methodology. Obtained findings, Optimization of current values and residence times in the plating bath was ensured according to the chrome plating thickness on the wire grids used in the oven. In line with the data obtained with the current value applied to the plating baths in the chrome plating process, it was understood that the average nickel thickness on the wire grid in the oven increased, and then the chrome plating thicknesses.