Fen bilimleri dersinde öğrencilerin öğrenmekte güçlük çektiği bir konunun öğretmen görüşlerine göre belirlenmesi ve yeniden düzenlenmesi
Determining and redesigning a subject that students have difficulty in learning in science class according to teachers' views
- Tez No: 767908
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA ÖZDİLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Çalışmada, 2018 fen bilimleri dersi öğretim programında öğrencilerin öğrenmekte güçlük çektiği bir konuyu çevrimiçi görüşmeler aracılığıyla öğretmenlerin görüşlerine göre belirleyip, güncel öğretim yöntemleri temelinde düzenleyerek bir öğretim tasarımı hazırlamak ve bununla birlikte geliştirilen öğretim tasarımının öğretmen görüşlerine dayalı olarak etkililiğini belirlemek amaçlanmıştır. Araştırmanın nitel boyutunda durum analizinden, nicel boyutta ise tarama yönteminden yararlanılmıştır. Araştırmanın nitel bölümündeki katılımcılarını 8 fen bilimleri öğretmeni, çalışmanın nicel bölümdeki çalışma grubunu ise 112 fen bilimleri öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada sırasıyla yarı yapılandırılmış 1. ve yarı yapılandırılmış 2. bireysel görüşmelerin analizinde içerik analizi, odak grup görüşmeden elde edilen verilerin çözümlenmesinde ise içerik analizi ile birlikte anahtar kelime analizinden yararlanılmıştır. Süreç içerisinde ilk bireysel görüşmeler ve bu görüşmelerden elde edilen veriler yardımıyla oluşturulan görüş formu aracılığıyla öğretim tasarımı gerçekleştirilecek konu, 6. sınıf düzeyinde sabit süratli hareket olarak belirlenmiştir. İlgili konunun öğretim tasarımı ve ders planları güncel öğretim yöntemlerinin desteği ile tamamlandıktan sonra dokümanların etkililiğinin belirlenmesi amacı ile 1 konu alanı uzmanı, 2 fen bilimleri öğretmeni ve odak grup görüşmeye katılım sağlayan 5 fen bilimleri öğretmeni ile paylaşılmıştır. Çalışmanın son aşaması olan öğretim tasarımlarının öğretmen görüşlerine dayalı olarak etkililiğini belirlemek amacını gerçekleştirmede, araştırmacının hazırlamış olduğu çalışmalar ilk olarak 2 fen bilimleri öğretmeni ve 1 alan uzmanına iletilmiş ve çalışmaların genel anlamda etkili ve süreç içerisinde kullanılabilir oldukları dönütleri alınmıştır. Elde edilen bu dönütlerden sonra 5 fen bilimleri öğretmeni ile odak grup görüşmesi tamamlanmıştır. Fen bilimleri öğretmenlerinin odak grup görüşmede yer alan“tasarım eksiklikleri ve önerilen değişiklikler”alt başlığında çalışmada gördükleri eksiklikleri dile getirmelerinin üzerine“düzeye uygunluk”ta öğretmenlerin ifade ettikleri bu öneriler yardımı ile ilerlemenin faydalı olabileceği görüşleri elde edilmiştir. Odak grup görüşme sonucunda fen bilimleri öğretmenlerimizin tasarımların içeriğe uygun olarak geliştirildiği, öğretim tasarımlarının biçimsel özellikleri ile ilgili herhangi bir problemli durum olmadığı ve çalışmanın kullanılabilir olduğu konusunda hemfikir oldukları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the study, it was aimed to determine a subject that students have difficulty in learning in the 2018 science lesson curriculum according to the opinions of the teachers through online interviews, to prepare an instructional design by editing it on the basis of current teaching methods, and to determine the effectiveness of the developed instructional design based on the opinions of the teachers. Situation analysis was used in the qualitative dimension of the research, and the scanning method was used in the quantitative dimension. The participants in the qualitative part of the study consist of 8 science teachers, and the study group in the quantitative part of the study consists of 112 science teachers. In the research, content analysis was used in the analysis of the semi-structured 1st and semi-structured 2nd individual interviews, and keyword analysis was used together with the content analysis in the analysis of the data obtained from the focus group interview. Through the first individual interviews and the opinion form created with the help of the data obtained from these interviews, the subject of the instructional design was determined as constant speed movement at the 6th grade level. After the instructional design and lesson plans of the relevant subject were completed with the support of current teaching methods, they were shared with 1 subject area expert, 2 science teachers and 5 science teachers who participated in the focus group interview in order to determine the effectiveness of the documents. In realizing the aim of determining the effectiveness of instructional designs based on teacher opinions, which is the last stage of the study, the studies prepared by the researcher were first conveyed to 2 science teachers and 1 field expert, and feedback was received that the studies were generally effective and usable in the process. After these feedbacks, focus group interviews were completed with 5 science teachers. After the science teachers expressed the deficiencies they saw in the study under the sub-title of“design deficiencies and suggested changes”in the focus group interview, the opinions that progress could be beneficial were obtained with the help of these suggestions expressed by the teachers in“suitability for the level”. As a result of the focus group interview, it was concluded that our science teachers agreed that the designs were developed in accordance with the content, that there was no problem with the formal features of the instructional designs, and that the study was usable.