Ekonomi – doğa çatışmasına bir çözüm olarak yeşil yeni düzen
Green new deal as a solution for the battle between the economy and nature
- Tez No: 767910
- Danışmanlar: PROF. DR. FERUDUN YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Küresel ekonomik sistem sürdürülebilir kalkınmaya ulaşmayı amaçlarken bugün geçmişin krizlerine ek olarak etkisi geri döndürülemez olan iklim krizi ile de mücadele etmek durumundadır. Artık tüm bu krizlerin merkezinde doğası gereği iklim krizi yer almaktadır. Sanayileşme ve ekonomik büyüme saplantısının bir sonucu olan küresel iklim krizini durdurmak ve/veya etkilerini azaltmak amacıyla hem uluslararası kuruluşların yaptığı uyarı ve öneriler hem de uluslararası anlaşmalar etkisiz kalmıştır. Literatürde sürdürülebilir kalkınmaya ulaşmayı sağlamak amacıyla küçülme hipotezi ve yeşil büyüme gibi yaklaşımlar geliştirilmiştir. Ne var ki küçülme yaklaşımının ütopik yapısı ve yeşil büyümenin çoğunlukla sadece büyümeyi odağına koyması daha kapsamlı bir yola başvurulması ihtiyacını doğurmuştur. Bu eksende, bu çalışmada, Yeşil Yeni Düzen'in ekonomi- doğa çatışmasının bir sonucu olan çoklu krizlerle etkin mücadele edip sürdürülebilir kalkınmaya ulaşmayı sağlayacak en etkin ve gerçekçi yol olduğunu göstermek amaçlanmıştır. Bu amaçla, Yeşil Yeni Düzen politikalarıyla paralel olan çevresel mal ve hizmetler sektöründe istihdam sayısı, hükümetlerin genel çevre koruma yatırımları, çevreye duyarlı teknolojik gelişme, yenilenebilir enerji kamu AR-GE bütçesi, çevre ile ilgili resmi kalkınma yardımları ve çevre vergileri Yeşil Yeni Düzen değişkenleri olarak kabul edilmiştir. Erişilebilen veriler çerçevesinde, iki farklı ülke grubu ile 2015- 2019 yılları arasında iki ayrı model kurularak Yeşil Yeni Düzen değişkenleri ile sürdürülebilir kalkınma endeksi arasındaki ilişki sabit etkiler ve rassal etkiler modelleri ile ampirik olarak incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, çevresel mal ve hizmetler sektöründe istihdam sayısı, yenilenebilir enerji kamu AR-GE bütçesi, çevre ile ilgili resmi kalkınma yardımları ve çevre vergilerinin sürdürülebilir kalkınma endeksi üzerinde istatistiksel olarak pozitif ve anlamlı etkileri olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
While the global economic system has aimed to achieve sustainable development, today it must struggle with the irreversible climate crisis, in addition to the crises of the past. By its very nature, the climate crisis centres on all these crises. All the acts and suggestions of international organizations and international agreements have been ineffective to mitigate the global climate crisis, which is mainly a result of industrialization and economic growth mania. Moreover, the degrowth hypothesis and green growth have been developed to combat the climate crisis and achieve sustainable development. However, the unrealistic nature of the degrowth hypothesis and the fact that green growth mostly focuses only on growth necessitated a more comprehensive approach. In this context, this study aims to show that the Green New Deal is the most effective and realistic way to effectively combat the crises as a result of the battle between the economy and nature, and achieve sustainable development. For this purpose, employment in the environmental goods and services sector, environmental protection investments of the governments, environment-related technologies, renewable energy public R&D budget, environmentally related official development assistance and environmentally related taxes are considered Green New Deal variables. With the help of the available data, two different models for two different country groups have established for the period between 2015- 2019, and the relationship between the Green New Deal variables and the sustainable development index was empirically examined by using fixed effects and random effects models. According to the results, employment in the environmental goods and services sector, renewable energy public R&D budget, environmentally related official development assistance and environmentally related taxes have a statistically positive and significant effect on the sustainable development index.