Çağdaş giysi tasarımında dekonstrüktivist yaklaşımlar
Deconstructivist approaches to contemporary clothing design
  1. Tez No: 767911
  2. Yazar: BAHAR YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÖHRET AKTEPE DAL
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 261
Özet
İlk çağlarda örtünme ve korunma içgüdüyle başlayan giyinme serüveni zaman içerisinde coğrafi, bilimsel, kültürel ve birçok sanatsal gelişmelerle günümüze kadar değişime uğrayarak günümüzdeki şeklini aldığı yapılan araştırmalarda incelenmiştir. Bununla beraber tarihsel süreçte Romantizmden Postmodernizme kadar süregelen birçok sanat akımının giysi modasında etkili olduğu görülmüştür. Aslında ilkçağlardan günümüze kadar sanat akımlarıyla sürekli değişikliğe uğrayan giysi modası yapısal olarak çeşitli değişikliklere uğradığı görülmüştür. Felsefe, dilbilim, mimarlık, sosyoloji, sanat gibi alanlarda etkisini gösteren dekonstrüksiyon, son yıllarda moda tasarım alanında da etkili bir yöntem olmuştur. Çalışma kapsamında yapılan yazılı ve görsel literatür taramaları da bu açıdan değerlendirildiğinde 1960'lı yıllarda ortaya çıktığı düşünülen dekonstrüktivizmin ilkçağlardan itibaren değişime uğrayan giysi modasının içinde etkili olduğu söylenebilir. Bu tez çalışmasında, moda tasarımı alanında postmodernizmin eleştirel söylemi ve felsefi bir düşünce yöntemi olan dekonstrüksiyon kavramının süreci, giysi modası etkileşimi ve sanatsal ifade biçimi olarak ele alınmaya çalışılmıştır. Dünyanın en eski ve en büyük sektörlerinden biri olan tekstil ve moda endüstrisi günümüzde çevreye en fazla zarar veren sektörlerden biri olduğu bilinmektedir. Tekstil ve moda endüstrisinde tasarım, sanat ve sürdürülebilirlik arasındaki ilişki birçok farklı türde, birçok ortam ve zaman diliminde birbirlerinden etkilendikleri görülmüştür. Tasarım unsurları ve ilkelerinin giysi yapı özellikleri ile dekonstrüksiyon tasarım unsurları incelenerek özgün tasarımlar hazırlanmıştır. Biçki ve deneysel kalıp sistemleri kullanılarak atıl ve atık materyallerle on parçalık bir koleksiyon hazırlanarak geri dönüşüme dikkat çekilmiştir.
Özet (Çeviri)
The adventure of dressing, in the first ages started with the instinct to cover and protect. However, it has been later examined according to geographical, scientific, cultural researches and many artistic developments that all has helped in shaping its current form. However, in the historical process, there has been seen many art movements from Romanticism to Postmodernism that have been effective in clothing fashion. In fact, the clothing fashion, which has been constantly changing with art movements from ancient times to the present, has undergone various structural changes. Deconstruction, which shows its effect in fields such as philosophy, linguistics, architecture, sociology and art, has also been an effective method in the field of fashion design in recent years. When the written and visual literature reviews made within the scope of the study are evaluated from this point of view, it is possible to say that deconstructivism, which is thought to have emerged in the 1960s, has been influential in the clothing fashion that has undergone changes since ancient times. In this thesis, the critical discourse of postmodernism in the field of fashion design and the process of the concept of deconstruction, which is a philosophical thought method, are discussed as the interaction of clothing fashion and artistic expression. The textile and fashion industry, which is one of the oldest and largest industries in the world, is known to be one of the most damaging to the environment today. In this scope, in this thesis, the relationship between design, art and sustainability in the textile and fashion industry has been observed in many different types, in many environments and time periods. Original designs were prepared by examining the design elements and principles, the clothing structure features and deconstruction design elements. A ten-piece collection was prepared using inert and waste materials using sawdust and experimental mold systems, and attention was drawn to recycling.