Investigation of fluid flow in fixed and moving channels
Sabitlerde sıvı akışının incelenmesi ve hareketli kanallar
  1. Tez No: 767912
  2. Yazar: AHMED SALMAN ZAMZEER MAGSOOSI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAMİ AYDIN ŞALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Sıvı hareketi için açık bir yüzeye sahip olan bir nehir, kanal veya kanala açık alan denir. kanal. Açık bir kanaldaki sıvı hareketine açık kanal akışı denir. Hava üzerindeki akışın üzerinde tipik olarak durgundur ve çoğunluğunda düzenli atmosferik basınçtadır. uygulamalar ve sıvı genellikle daha sıcaktır. Hem doğal hem de yapay yapılar açık kanal akar. Doğal dünyada, sel, nehir akıntıları ve akarsularda hızla akan akarsular bulunabilir. Dağ Nehirleri. Açık kanal akışı, enerji kaybı, Kanal tasarımı nedeniyle ölçülmesi zor olan hidrolik basınç ve hız. Açık kanalların tasarımı karmaşıktır çünkü hem kanalın reolojisinden etkilenir. bulamaç ve kanalın şekli. Mevcut tezin amacı, bir akış üzerindeki akışı araştırmaktır. farklı kanal şekillerine ve değiştirilebilir duvar stabilitesine sahip açık kanal (sabit ve hareketli). Paralel, dalgalı, üçgen ve eğrilik açık kanallarda ana akış hızı kullanılarak çeşitli akış rejimleri altında hız ve basınç incelenmiştir. etkisini araştırmak için kapsamlı Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği (CFD) verileri hız dağılımı tahmininde akışlar ve türbülanslı girdap viskozitesi ile ilgili varsayımlar. Çalışmanın metodolojisi, dört kanal şekli (paralel, belirlemek için ANSYS Fluent (R2 2021) kullanarak üçgen, dalgalı ve eğrilik kanalları) kanallardan geçen akışkanların basınç ve hız gibi davranışları. Birlikte Kanal yüksekliğinin değiştirilmesinin kanalların içindeki hem hız hem de basınç üzerindeki etkisinin yanı sıra akışkan tipindeki (ideal ve viskoz olan) varyasyonun seçilen akış üzerindeki etkisini araştırmak giriş akış hızının değiştirilmesiyle birlikte karakteristikler (0.3, 3 ve 6 m/s). Ayrıca, Elde edilen sonuçlar, kanal yüksekliğinin arttırılmasının basınç üzerinde önemli ölçüde etkili olduğunu göstermektedir. yüksekliğin artmasının basıncı düşürmesine neden olduğu kanalların içinde ve bunun tersi, ve basınç, kanalların şekline bağlı olarak değişir, eğrilik kanalı en yüksek değeri kaydeder kanal yüksekliği 0,5 m olduğunda basınç. Ayrıca, dördün içindeki sıvının basıncı seçilen kanallar, giriş hızının artmasının basıncı ve dalgalılığı artırdığını göstermektedir. kanal en yüksek basınç değerini 2831.92 kaydeder. Sabit duvar için Pa, hareketli kanaldayken duvar eğriliği kanalı en yüksek basıncı 3384,85 Pa kaydeder.
Özet (Çeviri)
A river, canal, or conduit that has an open surface for liquid movement is referred to as an open channel. The fluid motion in an open channel is referred to as an open channel flow. The air above the flow is typically at rest and at regular atmospheric pressure in the majority of applications, and the liquid is generally warmer. Both natural and artificial structures have open channel flows. In the natural world, rushing streams may be found in torrents, river rapids, and Mountain Rivers. Open-channel flow presents a number of difficulties, including energy loss, hydraulic pressure, and velocity, which are difficult to quantify because of the channels design. The design of open channels is complicated because it is influenced by both the rheology of the slurry and the form of the channel. The goal of the current thesis is to investigate flow over an open channel with different channels shapes and changeable wall stability (fixed and movable). The main flow velocity in parallel, wavy, triangular and curvature open channels in terms of velocity and pressure under various flow regimes has been investigated with utilizing comprehensive Computational Fluid Dynamics (CFD) data to investigate the impact of assumptions regarding flows and turbulent eddy viscosity in velocity distribution estimation. The methodology of the work consists of a simulation for four channels shapes (parallel, triangular, wavy, and curvature channels) using ANSYS Fluent (R2 2021) to identify the behaviour of fluids that passing through the channels such as pressure and velocity. As well as investigate the effect of changing the channels height on both velocity and pressure inside the channels as well as the variation in fluid type (ideal and viscous one) on the selected flow characteristics along with changing the inlet flow velocity (0.3, 3 and 6 m/s). Furthermore, the obtained results show that increasing the channel height effected significantly on the pressure inside the channels, where increasing the height led to decrease the pressure and the vice versa, and the pressure differs depending on channels shape, curvature channel records the highest pressure when the channel height is 0.5m. Furthermore, the pressure of fluid inside the four selected channels show that increase the inlet velocity led to increase the pressure and the wavy channel records the highest-pressure value 2831.92. Pa for fixed wall, while in moving channel wall curvature channel records highest pressure 3384.85 Pa.