Finding the pressure field around arbitrary two-dimensional cross-sectional objects
Çevresindeki basınç alanını bulma keyfi iki boyutlu çapraz kesitli nesneler
- Tez No: 767913
- Danışmanlar: PROF. DR. SAMİ AYDIN ŞALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
İki boyutlu enine kesitli bir nesneyi çevreleyen basınç alanı incelenir. keyfi nesne, uyumlu eşleme kullanılarak düzgün bir daireye dönüştürülür. Theordeson yöntemine dayalı ideal akışı çevreleyen basınç ve hız alanlarını belirlemek için analitik çözüm kullanılır. iki boyutlu bir kesit nesnesi. Basınç ve hızın sayısal analizi keyfi iki boyutlu enine kesit nesneleri ve daireleri çevreleyen alanlar tanıtıldı. Ansys fluent, ağ oluşturma ve sayısal ağ kurulumunu uygulamak için kullanılır. çözüm daha sonra sonuçları çıkarma. Theordeson yönteminin daha fazla olduğu sonucuna varılmıştır. Rastgele nesne için dinamik basınca karşı basınç düşüşünü tahmin etme hassasiyeti. bu su ve hava ideal akışı için aynı hız dağılımı bulunur ve bu, ideal akış için viskozite etkisinin ihmal edilmesi ilkesi. keyfi etrafındaki baskı Su akışının nesnesi veya çemberi, kütle yoğunluğu olarak havanın basıncından daha büyüktür. su havadan büyüktür.
Özet (Çeviri)
The pressure field surrounding a two-dimensional cross-sectional object is studied. The arbitrary object is transformed into a uniform circle using conformal mapping. Theordeson method-based analytical solution is used to determine the pressure and velocity fields of ideal flow surrounding a two-dimensional cross-sectional object. A numerical analysis of the pressure and velocity fields surrounding arbitrary two-dimensional cross-sectional objects and the circles is introduced. Ansys fluent is used to apply the mesh generation and the setup of the numerical solution then extracting the results. It is concluded that the Theordeson method has more precisions to predict the pressure drop versus the dynamic pressure for the arbitrary object. The same velocity distribution is found for the water and air ideal flow and that confirms the principle of neglecting the viscosity effect for the ideal flow. The pressure around the arbitrary object or circle of water flow is greater than the pressure of the air as the mass density of the water is greater than the air.