The Latin Catholic Church settlement in Mersin during the late Ottoman Period
Geç Osmanlı döneminde Mersin Latin Katolik Kilisesi yerleşkesi
  1. Tez No: 533508
  2. Yazar: SELİN ÇORUH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TOMRİS ELVAN ALTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Tarih, Art History, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
19. yüzyıl, Osmanlı İmparatorluğu için, uluslararası ticaret ağlarına entegrasyon dahil olmak üzere hemen hemen her alanda modernleşme süreçlerini uygulamaya başladığı bir dönüşüm dönemiydi. Bu durum, özellikle Akdeniz'deki liman kentlerinde kozmopolit karakterli nüfusu arttıran önemli inşaat faaliyetleri ile sonuçlandı. 19. yüzyılın ilk yarısında Tarsus'a bağlı küçük bir balıkçı köyü olan Mersin, benzer şekilde büyük bir dönüşüm geçirdi ve birkaç onyıl içinde Akdeniz'de yeni kurulmuş kozmopolit bir Osmanlı liman kentine dönüştü. 20. yüzyılın başında Mersin kenti, modern görünümü, çok kültürlü kimliği ve dinamik toplumsal ve ticari hayatı ile öne çıkıyordu. Bu çalışma, Mersin'in önemli bir noktasında yer alan ve binalarıyla kentin görünümüne önemli katkıda bulunan, aynı zamanda Kapüsen cemaatinin öğretilerini tanıtmak ve yaymak için inşa edilmiş okulları ile kentin toplumsal yapısını da etkilemiş olan, Latin Katolik Kilisesi yerleşkesi örneğinde bu dönüşüm sürecini incelemektedir. Yerleşkeyi, Mersin'in bu dönemdeki kentsel ve mimari bağlamına olduğu kadar sosyo-politik ve ekonomik süreçlerle çok kültürlü bir merkeze dönüşümünde rol alan aktörlere referansla da inceleyen bu tez, özellikle Mersin kentinin tarihinin ve genel olarak Osmanlı geç dönemindeki kentsel ve mimari gelişmelerin daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The 19th century was a period of transformation for the Ottoman Empire as it began to implement processes of modernization in almost all fields including the integration into the international networks of commerce. This resulted in significant construction activities in especially its port cities in the Mediterranean, which increased their population of a cosmopolitan character. Mersin, which used to be a small fishing village affiliated to Tarsus in the first half of the 19th century, similarly underwent a great transformation and became a newly established cosmopolitan Ottoman port city in the Mediterranean in a couple of decades. At the beginning of the 20th century, the city of Mersin stood out with its modern appearance, multicultural identity and dynamic social and commercial life. The study examines this process of transformation in the case of the Latin Catholic Church settlement that was located at a key point in Mersin and was an important contributor to the cityscape with its buildings, also influencing the social structure of the city with its schools built to promote and spread the teachings of the Capuchin community. Examining the settlement in relation to the contemporary urban and architectural context of Mersin as well as to the actors involved in its transformation into a multicultural center via socio-political and economic processes, this thesis aims to contribute to a better understanding of the history of the city of Mersin in particular, and the urban and architectural developments during the late Ottoman period in general.