Controlling a non-linear servo hydraulic system using pid controller with optimal techniques
Doğrusal olmayan bir servo hidrolik sistemin optimal tekniklerle pıd denetleyici kullanarak kontrolü
- Tez No: 767941
- Danışmanlar: Prof. Dr. OSMAN NURİ UÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bir Servo hidrolik sistem, hidrolik transfer için imrenilen formu sunmak üzere birbirine bağlı bireysel segmentlerden oluşan bir yapılandırılmıştır. Servo hidrolik sistemler, kompakt boyutlarının güç oranlarına olan saflığı ve son derece geniş kuvvet ve torku katmanlaştırma yetenekleri ile temel olarak modaya uygun endüstriyel istihdam için kapsamlı kapsamda kullanılmaktadır. Bununla birlikte, hidrolik şemaların dinamikleri son derece doğrusal değildir. Bu nedenle, sistem performans özelliklerini iyileştirmek için bir kontrolör tasarlamak gerekir. Bu tezin temel amacı, servo hidrolik sistemin modellemesini, simülasyonunu ve kontrolünü göstermektir. Üç yaklaşım uygulanacaktır, birincisi, PID kazançlarını elde etmek için geleneksel yöntem, ikincisi, PID parametrelerini ayarlamak için genetik algoritma optimizasyon aracının kullanılması ve üçüncüsü, sistem parametrelerini optimize etmek için parçacık sürüsü optimizasyon teoreminin uygulanmasıdır. ve kararlı ve kararsız süreç modelleri için zaman gecikmeli bir sınıf için PID kontrolörünün optimal değerlerini bularak kararlı durum hatası. Arama uzayının boyutu sadece üçtür (Kp, Ki ve Kd). Daha önce bahsedilen tüm modeller ve kontrolörler, MATLAB'ın Simulink simülasyonudur.
Özet (Çeviri)
A Servo hydraulic system is a configured of individual segments, interconnected to offer the coveted form for the hydraulic transfer. Servo hydraulic systems are principally utilised in the comprehensive scope for the trendy industrial employment by the purity of their compact size to the power ratios and their capability to stratify extremely extensive force and torque. Nonetheless, the dynamics of the hydraulic schemes are extremely nonlinear Hence, designing a controller is required in order to improve system performance specifications. The main aim of this thesis is to illustrate modelling, simulation and control of the servo-hydraulic system. Three approaches will be applied, the first one is the traditional method for obtaining the PID gains, the second one is the use of the genetic algorithm optimization tool to tune PID parameters and the third one is applying particle swarm optimization theorem to optimise the system parameters and the steady-state error by the finding optimal values of PID controller for a class of time-delayed the stable and the unstable process models. The dimension of the search space is only three (Kp, Ki, and Kd). All of the previously mentioned models and controllers are simulated Simulink of the MATLAB.