Mahalli idareler hesap planının belediye uygulamaları ve muhasebe kullanıcılarının memnuniyet düzeyinin ölçülmesi
Municipal applications of local administrations calculator and measuring the satisfaction level of accounting users
- Tez No: 767951
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada amaç, Yerel yönetim kuruluşlarının en önemlilerinden biri olan Belediyelerin muhasebesi ve raporlama uygulamaları açısından hangi noktada oldukları, Tahakkuk Esaslı Muhasebenin mali sisteme ne gibi bir yarar sağladığı ne gibi eksiklikleri olduğu ve uygulamada yaşanan sorunları inceleyip bu sorunlara ilişkin çözüm önerileri getirmektir. Bu kapsamda tahakkuk esaslı muhasebe sistemine geçişin etkinliğini belirleyen Bursa büyükşehir belediyesi ve ilçe belediyelerindeki muhasebe kullanıcıları araştırmanın ana kütlesini oluşturmuştur. Veriler 52 muhasebe kullanıcısından oluşan bir örneklemden anket yolu ile toplanmıştır. Ayrıca mahalli idarelerde hesap planının işleyişi ile nakit esaslı ve tahakkuk esaslı kayıtlara ilişkin çeşitli uygulama örnekleri incelenmiş böylece devlet muhasebe kayıt sistemi ile yeni getirilen sistemin eskisine göre üstünlükleri tartışılmıştır. Örnek uygulamalar ve anket sonuçlarına göre tahakkuk esaslı muhasebe sisteminin pek çok yararı olmasına karşın, uygulamada yaşanan sorunlar incelenip muhasebenin temel kavramlarına ve muhasebe standartlarına uygun çözüm önerileri getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the position of the Municipalities, one of the most important local government organizations, in terms of accounting and reporting practices, what kind of benefits Accrual Based Accounting provides to the financial system, what deficiencies it has, and the problems experienced in practice and to suggest solutions for these problems. In this context, accounting users in Bursa metropolitan municipality and district municipalities, which determine the effectiveness of the transition to the accrual based accounting system, formed the main body of the research. Data were collected from a sample of 52 accounting users by means of a questionnaire. In addition, various application examples related to the operation of the chart of accounts and cash-based and accrual- based records in local administrations were examined, so that the superiority of the government accounting record system and the newly introduced system compared to the old one was discussed. According to sample applications and survey results, although the accrual-based accounting system has many benefits, the problems experienced in practice have been examined and solutions have been tried to be brought in accordance with the basic concepts of accounting and accounting standards.