48-72 aylık çocukların kaygı düzeylerinin babaların ebeveynlik stresi ve baba çocuk ilişkisi değişkenleri açısından incelenmesi
Examination of anxiety levels of 48-72 months children in terms of father's parenting stress and father-child relationship variables
- Tez No: 767957
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ ERBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırmada 48-72 aylık çocukların kaygı düzeylerinin babaların ebeveynlik stresi ve baba çocuk ilişkisi değişkenleri açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklem grubunu 2022 yılında İstanbul ilinde yaşayan tesadüfi olarak seçilen 48-72 aylık çocuğa sahip 300 baba oluşturmaktadır. Araştırmada bağımsız değişkenlerin bağımlı değişken üzerindeki etkisini incelemek üzere ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın verileri“Kişisel Bilgi Formu”,“Okul Öncesi Kaygı Ölçeği”,“Ebeveynlik Stres Ölçeği”ve“Çocuk Ebeveyn İlişki Ölçeği (Baba Formu)”ile toplanmıştır. Elde edilen verilerin normal dağılım göstermesinden kaynaklı olarak farklılaşma testlerinde parametrik testler olan bağımsız örneklemler için t testi ve tek faktörlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Ayrıca araştırmanın bağımlı değişkeni ile bağımsız değişkenleri arasındaki ilişkilerin belirlenmesi amacıyla Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Analizi ve bağımsız değişkenlerin bağımlı değişkeni yordama gücünü belirlemek amacıyla Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi yapılmıştır. Araştırma sonucunda babaların mesleği, babaların eğitim durumu, babaların çalıştığı iş ve kurumdan memnuniyet durumu, babaların çalışma durumu, babaların evliliklerini değerlendirme durumu, evlilik süresi, babaların çocuklarıyla günde ortalama birlikte geçirdikleri zaman ve çocuğun cinsiyeti değişkenlerinin çocukların kaygı durumlarında bir farklılaşmaya neden olmadığı; babaların medeni durumları, kendi streslerini değerlendirme durumları ve çocuklarıyla ilişkilerini algılama düzeylerinin çocukların kaygı durumlarında anlamlı bir farklılaşmaya neden olduğu görülmüştür. 48-72 aylık çocukların kaygı düzeyleri ile baba-çocuk ilişkisi arasında zayıf düzeyde pozitif yönde ve ebeveynlik stresi ile orta düzeyde pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca ebeveynlik stresi, baba-çocuk ilişkisi ve bu ilişkinin uyumsuzluk, çatışma ve olumlu ilişki alt boyutlarının çocukların toplam kaygı, sosyal kaygı, genellenmiş kaygı, ayrılık kaygısı, belirgin korkular düzeylerinin anlamlı bir açıklayıcısı olduğu sonucu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the anxiety levels of 48-72 month-old children in terms of fathers' parenting stress and father-child relationship variables. The sample group of the study consists of 300 fathers with 48-72 months old children who were randomly selected living in Istanbul in 2022. Relational screening model was used in the study to examine the effect of independent variables on the dependent variable. The data of the study were collected with the“Personal Information Form”,“Preschool Anxiety Scale”,“Parenting Stress Scale”and“Child-Parent Relationship Scale (Father Form)”. Due to the normal distribution of the obtained data, t-test and one-factor analysis of variance (ANOVA) were used for independent samples, which are parametric tests in differentiation tests. In addition, Pearson Product-Moment Correlation Analysis was used to determine the relationships between the dependent variable and the independent variables of the study, and Multiple Linear Regression Analysis was performed to determine the predictive power of the independent variables for the dependent variable. As a result of the research, it was found that the variables of fathers' occupation, fathers' education level, fathers' satisfaction with their job and institution, fathers' employment status, fathers' evaluation of their marriage, duration of marriage, average time spent with their children per day, and the gender of the child did not cause any difference in the anxiety levels of the children; it was seen that the marital status of the fathers, their assessment of their own stress and their perception of their relations with their children caused a significant difference in the anxiety levels of the children. It was determined that there was a weakly positive relationship between the anxiety levels of 48-72 month-old children and the father-child relationship, and a moderately positive relationship with parenting stress. In addition, it was concluded that parenting stress, father-child relationship and the incompatibility, conflict and positive relationship sub-dimensions of this relationship were significant explanatory factors of children's total anxiety, social anxiety, generalized anxiety, separation anxiety, and specific fears.