Enhancing secondary school students' reading comprehension through metacognitive strategies
Üstbilişsel stratejilerle ortaokul öğrencilerinin okuduğunu anlamalarını geliştirme
- Tez No: 767956
- Danışmanlar: PROF. DR. BANU İNAN KARAGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tez, üstbilişsel strateji eğitiminin İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen Türk öğrencilerin okuduğunu anlama üzerindeki etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Araştırmanın katılımcıları, bir devlet ortaokulunda öğrenim gören 64 kişiden oluşan 8. sınıf öğrencisidir. Strateji eğitiminden önce öğrenciler, Mokhtari ve Reichard tarafından geliştirilen ve Öztürk (2012) tarafından Türkçeye uyarlanan Üstbilişsel Okuma Stratejileri Envanteri öğrencilerin üstbilişsel okuma stratejilerini kullanımlarına ilişkin bir içgörü sağlamak amacıyla uygulanmıştır. Her hafta bir tanesi işlenecek şekilde altı okuma parçası kullanılarak öğrencilere 6 haftalık bir strateji eğitimi verilmiştir. Eğitimin amacı, üstbilişsel stratejiler kullanarak öğrencilerin okuduğunu anlama becerilerini geliştirmektir. Eğitim sonrasında, öğrencilere envanter tekrar uygulanmış ve seçilen öğrencilerle yarı yapılandırılmış görüşme yapılmıştır. Anket bulguları, yüksek not ortalamasına sahip öğrencilerin, düşük not ortalamasına sahip öğrencilere göre üstbilişsel stratejileri daha fazla kullandıklarını göstermiştir. Öğrencilerin eğitim öncesi ve eğitim sonrası puanları arasında da anlamlı bir fark vardır. Ancak üstbilişsel okuma stratejilerini kullanmada kadın ve erkek katılımcılar arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to investigate the impact of metacognitive strategy training on Turkish EFL students reading comprehension. The participants of the study were 64 8th-grade students studying at a state-run secondary school. Before the strategy training, students took the Turkish version of the Metacognitive Awareness of Reading Strategies Inventory (MARSI) developed by Mokhtari and Reichard and adapted to Turkish by Öztürk (2012) to provide an insight into the students' uses of metacognitive reading strategies. A six-week strategy training was given to the students by using six reading texts, one of which would be covered each week. The aim of the training was to enhance students' reading comprehension through the use of metacognitive strategies. After the training, the inventory was applied to the students again and semi-structured interviews were conducted with the selected students. The findings showed that the students with high GPAs used metacognitive strategies more than the students with lower GPAs. There was also a significant difference between the students' pre-training and post-training scores. However, there was no significant difference between the male and female participants in using metacognitive reading strategies.