Deneysel hipotiroid oluşturulan ratlarda levotiroksin uygulamasının oksidatif stres ve sitokin düzeyleri üzerine etkisi
Effect of levothyroxine administration on oxidative stress and cytokine levels in rats with experimental hypothyroid
- Tez No: 761750
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERYEM ŞENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veteriner Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, deneysel hipotiroidizm oluşturulan ratlarda levotiroksin (L-T4) uygulamasının, serum serbest triiyodotironin (fT3), serbest tiroksin (fT4), tiroid stimüle edici hormon (TSH) ile serum total antioksidan kapasite (TAK), serum total oksidan kapasite (TOK), oksidatif stres indeksi (OSI) düzeyleri ve süperoksit dismutaz (SOD) aktivitesi ile karaciğer malondialdehit (MDA) ile sitokinlerden tümör nekrozis faktör-alfa (TNF-α) ve interlökin-6 (IL-6) düzeyleri üzerine etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada 48 adet 39 günlük erkek Wistar albino ratlar rastgele kontrol, hipotiroidili ve levotiroksin (L-T4) ile tedavi edilmiş hipotiroidili grup olmak üzere her bir grupta 16 rat olacak şekilde 3 gruba ayrılmıştır. Kontrol grubundaki ratlara 1 mL serum fizyolojik ve hipotiroidi grubundaki ratlara 28 gün boyunca 6-n-propil tiyourasil (PTU) 10 mg/kg/gün dozunda intraperitoneal olarak enjekte edilmiştir. Levotiroksin ile tedavi edilmiş gruba ise hipotiroidi oluşturulmasının ardından 15 gün boyunca 5 µg levotiroksin 1 mL sodyum klorür (NaCl) içinde sulandırılarak intraperitoneal olarak uygulanmıştır. Çalışma sonunda ratlardan serum ve karaciğer numuneleri alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, levothyroxine (L-T4) administration in rats with experimental hypothyroidism, serum free triiodothyronine (fT3), free thyroxine (fT4), thyroid stimulating hormone (TSH) and serum total antioxidant capacity (TAC), serum total oxidant capacity (TOC), oxidative stress index (OSI) and superoxide dismutase (SOD) activity, liver malondialdehyde (MDA) and the effects of cytokines on tumor necrosis factor-alpha (TNF-α) and interleukin-6 (IL-6) levels. In the study, 48 male Wistar albino rats, 39 days old, were randomly divided into 3 groups as control, hypothyroid and hypothyroid group treated with levothyroxine (L-T4), 16 rats in each group. The rats in the control group were injected with 1 mL of saline and the rats in the hypothyroid group were injected intraperitoneally with 6-n-propyl thiouracil (PTU) at a dose of 10 mg/kg/day for 28 days. In the group treated with levothyroxine, after hypothyroidism was established, 5 µg of levothyroxine was diluted in 1 mL sodium chloride (NaCl) and administered intraperitoneally for 15 days. At the end of the study, serum and liver samples were taken from the rats.