Hidroelektrik santrallerde makine öğrenmesi temelli anomali tespiti
Machine learning based anomaly detection in hydroelectric power plants
- Tez No: 767990
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN KOŞALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Hidroelektrik santraller (HES), dünyada en yüksek kurulu güce sahip yenilenebilir enerji santralleridir. Bu santrallerde çalışan kontrol sistemleri, santralin istenen çalışma noktasında çalışmasını sağlarken, herhangi bir arıza durumunda ilgili ünitenin güvenli bir şekilde durdurulmasından sorumludur. Bu kontrol sistemlerinin bir yandan duruş gerektiren sinyalleri kaçırmaması beklenirken, diğer yandan gereksiz duruşlara sebep olmaması istenmektedir. Tez çalışmasında önerilen yöntemler ile, sistemin rutin davranışı çeşitli makine öğrenmesi metotlarıyla modellenerek model çıktıları kontrol sistemi tarafından anlık olarak yapılıp kayıt altına alınan ölçümler ile karşılaştırılarak arıza ve faydalı ömür tahmini yapılmasına katkı sağlayacak çıktılar elde edilmiştir. Bu çıktılar kullanılarak bakım çalışmaları daha planlı yapılabileceği, böylece istenmeyen duruşlar engellenirken herhangi bir arıza durumunda problem büyümeden sistemin durdurulacağı ve bakımın/onarımın zamanında yapılmasının sağlanacağı bir çözüm ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
Hydroelectric power plants (HEPPs) are renewable energy power plants with the highest installed power in the world. While the control systems operating in these power plants ensure that the system operates at the desired operating point, it is responsible for stopping the relevant unit safely in case of any malfunction. While these control systems are expected not to miss signals that require stopping, on the other hand, it is desired not to cause unnecessary stops. With the methods proposed in this thesis study, the routine behaviour of the system was modeled with various machine learning methods and the outputs that will contribute to the estimation of failure and useful life are obtained by comparing the measurements made instantly by the control system and recorded. By using these outputs, maintenance works can be made more planned, so that undesired stops are prevented, and in case of any malfunction, the system can be stopped before the problem grows and the maintenance / repair is done on time.