Konya tarihi kent metkezinde yayalaştırma koruma ilişkisinin kurulması üzerine bir araştırma
- Tez No: 76799
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EKREM KURUM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KONYA TARİHİ KENT MERKEZİNDE YAYALAŞTIRMA KORUMA İLİŞKİSİNİN KURULMASI ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA ÜMMÜGÜLSÜM ÖZKAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Peyzaj Mimarlığı Anabilim Dalı Danışman: Yrd. Doç. Dr. Ekrem KURUM 1998, sayfa: 112 Jüri: Yrd. Doç. Dr. Ekrem KURUM Prof Dr Murat E. YAZGAN Doç Dr.Erdoğan YAŞLICA Bu araştırma, Konya tarihi kent merkezinde yayalaştırma-koruma ilişkisinin ortaya konması amacıyla gerçekleştirilmiştir. Özellikle 2. Dünya Savaşı'ndan sonra yaygınlaşan yayalaştırma örnekleri, tarihi kent merkezlerinde dar alışveriş caddelerindeki trafik sıkışıklığının artması ve sonucunda var olan özgün dokunun tarihi ve kültürel niteliğini yitirmeye başlaması üzerine ortaya çıkmış, şehir koruma ve yenileme programlan içinde sosyal, ekonomik ve çevresel problemlerin çözümündeki hedeflere yönelik bir kavram haline gelmiştir. Selçuklular döneminin önemli başkentlerinden olan, aynı zamanda Hz. Mevlana'yı bünyesinde bulunduran ve çeşitli dönemlere ait kültür varlıklarıyla, yaşayan bir müze görünümündeki Konya tarihi kent merkezi, kent ulaşım sisteminin omurgasını oluşturan aksın üzerinde bulunması nedeniyle tarihi ve kültürel kimliğini kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kalmıştır. Taşıt trafiğinin yoğun olması, yeterli otopark alanlarının bulunmaması ve hızlı bir işlevsel dönüşüme maruz kalması, yeni ulaşım sistemlerinin geliştirilmesini zorunlu kılmaktadır. Bu araştırma ile, Konya tarihi kent merkezinin özgün niteliğinin korunmasında yayalaştırma-koruma ilişkisi irdelenerek tarihi ve kültürel mirasın yaşatılması için öneriler getirilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Konya, Yayalaştırma, Koruma, Tarihi Kent Merkezi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis A RESEARCH ON ESTABLISHING A PEDESTRIANIZATION-CONSERVATION RELATIONSHIP EST THE HISTORICAL CITY CENTER OF KONYA UMMUGULSUM OZKAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Landscape Architecture Supervisor : Ass t.Prof.Dr.E krem KURUM 1998, Page: 112 Jury : Asst.Prof.Dr.Ekrem KURUM Prof.Dr.Murat EYAZGAN Assoc.Prof.Dr.Erdoğan YAŞLICA This research has been done to clarify the relation between“Pedestinization”and“Conservation”in Historical City Center of Konya. Particularly, the pedestrinization studies becoming common after World War II emerged, as a result of the increase of the traffic jam in narrow shopping streets of historcial city centers, and of the losing of original environment's historical and cultural characteristic, and proved a concept including the targets in solving the economic, social and environment problems in the programs of city consevation and of renewall. One of the most significant capitals of Seljuk Period, also having“Mevlana”, and a living museum with its cultural heritages belonging to various periods, Historical city Center of Konya is faced with danger of losing its cultural and historical identity due to being on the backbone of the city transportation system. The dense traffic, the lack of enough parking lots, and its undergoing a rapid functional transformation make the developing of new transportation systems necessary. With this study in protection original characteristic of Historical City of Konya some proposals have been presented so as to keep the historical and cultural inheritance alive by examining the relation between“pedestrinization”and“conservation”. KEY WORDS: Konya, Pedestrinization, Conservation, Historical City Center