Betonarme yapılarda deprem güvenliğinin olasılıksal irdelenmesine yönelik bir hesap aracının geliştirilmesi
Development of a computation tool for the probabilistic assessment of earthquake safety in reinforced concrete structures
- Tez No: 767991
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ANIL DİNDAR, DR. ÖĞR. ÜYESİ CÜNEYT TÜZÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deprem ve Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışma kapsamında İzmir İli, Bornova İlçesinde yer alan sekiz katlı bir otopark yapısının 2018 Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği kuralları çerçevesinde, mevcut durum performans seviyesi incelenmiştir. Yapılan değerlendirme neticesinde yapının güncel yönetmelikte belirtilen performans koşullarını sağlamadığı tespit edilmiştir. Bu nedenle yapı güçlendirilerek gerekli performans seviyesine ulaşması sağlanmıştır. Performans seviyesi belirleme çalışmalarında zaman tanım alanında doğrusal olmayan dinamik analiz yöntemi kullanılmıştır. Söz konusu analizler için, Pasifik Deprem Mühendisliği Araştırma Merkezi veri tabanından 11 çift deprem kaydı elde edilmiş ve ölçeklenmiştir. Yönetmeliğin öngördüğü performans seviyesi yapılan güçlendirme neticesinde sağlanmıştır. Mevcut ve güçlendirilmiş yapı koşulları altında yapının ekonomik ömrü boyunca maruz kalacağı farklı büyüklüklerdeki deprem etkileri altında hangi oranda hasar alabileceği kırılganlık eğrileri oluşturularak ortaya konmuştur. Kırılganlık eğrilerinin oluşturulabilmesi için yapısal modeller üzerinde artımsal dinamik analiz yöntemi uygulanmıştır. Bu eğrilerinin oluşturulurken maksimum zemin ivmesi ve göreli kat öteleme oranı kullanılmıştır. Bu çalışma kapsamında gerçekleştirilen analiz sayıları dikkate alındığında işlem süreleri çok uzun zaman almaktadır. Bu nedenle çalışma kapsamında zaman açısından avantaj sağlayabilmek için analizlerde Perform3D programından faydalanılmıştır. Fakat analiz sürelerinde sağlanan bu avantaj sonuçların değerlendirmesi aşamasında geçerli olmamaktadır. Bu nedenle sonuçlarının değerlendirilmesindeki zorlukların ortadan kaldırılması için Python programlama dili kullanılarak bir değerlendirme aracı geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the performance level of existing car park structure which has eight-story located in Bornova District of Izmir Province was examined according to 2018 Turkish Earthquake Code. As a result of the analyses, it was determined that the structure is not sufficient for required performance level specified in 2018 Turkish Earthquake Code. Therefore, the structure has reached the required performance level by retrofitting. In the determination of the performance level, nonlinear dynamic time-history analysis method was used. For these analyses, 11 pairs of earthquake records obtained and scaled from the Pacific Earthquake Engineering Research Center database. The performance level limited by 2018 Turkish Earthquake Code has been reached with the retrofitting. Fragility curves which is a technic to determination of damage ratio of existed structure can be experienced strong ground motion during its economic for both existing and retrofitting structure life was obtain. Incremental dynamic analysis method was applied order to obtain fragility curves. While creating these curves, the maximum ground acceleration and the relative story drift ratio were used. Considering the number of analyses carried out within the scope of this study, the processing times take a very long time. Thus, the Perform3D finite element software was used in the analyses to provide an advantage in terms of time. However, this advantage in analysis times his not valid during the evaluation of the results. For this reason, an evaluation tool has been developed using the Python programming language to eliminate the difficulties in evaluating the results.