Meslek lisesi öğretmenlerinin Covıd 19 pandemisi dönemi uzaktan eğitim ile ilgili görüşlerinin incelenmesi
Examination of vocational high school teachers' opinions on distance education during the Covid 19 pandemic period
  1. Tez No: 768010
  2. Yazar: AYŞE TUNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE SONGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amme İdaresi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırmanın amacı, pandemi nedeniyle yüz yüze eğitime ara verilmesi ve uzaktan eğitime geçilmesi sürecinde meslek liselerinde görev yapan öğretmenlerin uzaktan eğitim sürecinde yaşananlara ilişkin görüşlerinin incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda araştırmada nitel yöntem takip edilmiş olup görüşme tekniği uygulanmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, meslek liselerinde görev yapmakta olan 70 öğretmenden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşme formu alt amaçlara cevap verecek nitelikte hazırlanmış ve 4 alt amaç altında sorular gruplandırılmıştır. Elde edilen veriler içerik analizi ile çözümlenmiştir. Yapılan analizin sonucunda; uzaktan eğitim modelinin eğitim faaliyetlerinin gerçekleştirilme sürecinde verimsiz olarak algılandığı, teknolojiye erişimin maddi olanak eksikliğinden dolayı yetersiz olduğu, uzaktan eğitimin alt yapı yetersizliklerinin bulunduğu, öğretmen ve öğrencilerin teknolojiye erişim konusunda sorun yaşadığı, uzaktan eğitim sürecinde EBA sisteminin öğrenci ve öğretmen beklentisini kısmen karşıladığı, öğretmenlerin uzaktan eğitimle ilgili bilgi, deneyim ve yeterlilik durumunun iyi olduğu, uzaktan eğitimle ilgili olumlu ve olumsuz yönler değerlendirilirken olumsuz özelliklerin ön planda olduğu yönünde sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the opinions of the teachers working in vocational high schools regarding the experiences in the distance education process during the period of suspending face-to-face education and transitioning to distance education due to the pandemic. For this purpose, the qualitative method was followed in the research and the interview technique was applied. The study group of the research consists of 70 teachers working in vocational high schools. A semi-structured interview form was used as a data collection tool in the research. The semi-structured interview form was prepared to answer the sub-objectives and the questions were grouped under 4 sub-objectives. The obtained data were analyzed by content analysis. As a result of the analysis; The distance education model is perceived as inefficient in the realization of educational activities, access to technology is insufficient due to lack of financial opportunities, there are infrastructure deficiencies in distance education, teachers and students have problems in accessing technology, the EBA system partially meets the expectations of students and teachers in the distance education process, It has been concluded that the knowledge, experience and proficiency status about education is good, and the negative features are at the forefront while evaluating the positive and negative aspects of distance education.