Meslek lisesi öğretmenlerinin Covıd-19 pandemi sürecindeki uzaktan eğitim deneyimlerinin incelenmesi: Fenomenolojik yaklaşım
Examining the distance education experiences of vocational high school teachers in the Covid-19 pandemic process: Phenomenological approach
  1. Tez No: 759352
  2. Yazar: MURAT DURALİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL ÇEKEROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırmada, meslek lisesi öğretmenlerinin Covid-19 pandemi sürecindeki uzaktan eğitim deneyimlerini nasıl anlamlandırdıklarının keşfedilmesi amaçlanmıştır. Covid-19 pandemi sürecinde uygulanan uzaktan eğitim şekli meslek dersi öğretmenleri için hem teorikte hem de uygulamada birçok zorluğu ve eksikliği ortaya çıkarmıştır. Bundan dolayı bu çalışmanın odak noktası meslek dersi öğretmenleridir. Nitel araştırma desenlerinden fenomenolojik desene dayalı olarak tasarlanan bu araştırmanın çalışma grubunu, meslek dersi öğretmenleri oluşturmuştur. Amaçlı örnekleme yöntemleri içerisinden ölçüt örnekleme yöntemi kullanılarak oluşturulan bu çalışma grubunda altı gönüllü öğretmen yer almıştır. Bu araştırmanın verileri görüşme tekniği ile toplanmıştır. Alınan notlar çerçevesinde temel gruplar (tema) ve alt gruplar (kod) oluşturulmuştur. Analiz sürecinde; 1) Öğretmenlik mesleğinin anlamı, 2) Covid-19 sürecine ilişkin deneyimler, 3) Uzaktan eğitime ilişkin deneyimler, 4) Teknolojik, sosyal ve motivasyonel deneyimler, 5) Uzaktan eğitime geçiş deneyimleri ve ileriye dönük beklentiler, 6) Web 2.0 araç deneyimleri olmak üzere 6 ana tema altında 19 alt temaya ve 86 koda ulaşılmıştır. Araştırmada ulaşılan bulgular temel olarak öğretmenlerin bu süreçte ne hissettiği, motivasyon kaynakları, beklentileri, endişeleri, iletişim şekilleri, teknolojik deneyimleri, sosyal yaşamları hakkında bilgi vermektedir. Bu süreçte öğretmenlerin iş – yaşam dengesinin bozulduğu ve ağır motivasyon kayıpları yaşadığı anlaşılmıştır. Uzaktan eğitimde yaşanılan problemlerin aslında öğretmen, öğrenci, idare, veli ve Millî Eğitim Bakanlığı'nın hazırbulunuşsuzluğuna bağlı olarak ortaya çıktığı görülmüştür. Araştırma kapsamında ulaşılan tüm bulgular alan yazın ışığında tartışılmış ve araştırmacılar ile uygulayıcılara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research, it is aimed to explore how vocational high school teachers make sense of their distance education experiences during the Covid-19 pandemic process. The form of distance education applied during the Covid-19 pandemic process has revealed many difficulties and shortcomings for vocational course teachers, both in theory and in practice. Therefore, the focus of this study is vocational course teachers. This study was designed based on the phenomenological design, one of the qualitative research designs. The study group of this research consisted of vocational course teachers. Six volunteer teachers took part in this study group, which was formed by using the criterion sampling method among the purposive sampling methods. The data of this study were collected by interview technique. Within the framework of the notes taken, basic groups (theme) and subgroups (code) were formed. In the analysis process; 1) The meaning of the teaching profession, 2) Experiences in the Covid-19 process, 3) Experiences in distance education, 4) Technological, social and motivational experiences, 5) Experiences of transition to distance education and future expectations, 6) Web 2.0 tool experiences Under 6 main themes, 19 sub-themes and 86 codes were reached. The findings of the research basically give information about how teachers feel in this process, their motivation sources, expectations, concerns, communication styles, technological experiences, and social lives. In this process, it was understood that the work-life balance of the teachers deteriorated and they experienced severe motivation losses. It has been seen that the problems experienced in distance education actually arise due to the lack of readiness of teachers, students, administration, parents, and the Ministry of National Education. All the findings reached within the scope of the research were discussed in the light of the literature and suggestions were made to researchers and practitioners.