Yeniden yüzlendirme yönteminin adli soruşturmalarda kullanımı
Use of reface method in forensic investigations
- Tez No: 768025
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VAHDET ÖZKOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Adli bilimler alanı, içerisinde birçok bilim dallarını barındıran karmaşık bir bilimdir. Suç ve suç örgüsünün çözümüne yarayacak her türlü bulguyu işleyerek deliller haline dönüştürür ve adaletin doğru şekilde tecelli etmesini sağlar. Adli bilim olay örgüsünün çözüme kavuşması ve yorumlanmasında içerisinde yer alan bilim dallarından sıklıkla faydalanmaktadır. Bu bilim dalları içerisinde yer alan Adli Antropoloji; olay yerinden elde edilen, suça konu olabilecek iskelet veya yumuşak doku üzerinden kimliklendirme çalışmaları yapan bir bilim dalıdır. Kimliklendirme ve kimlik tespiti olay örgüsünü çözebilecek dönüm noktasıdır. Bireyin tanımlanması olayın nasıl ve ne şekilde olduğunu, bireyin özelliklerinin neler olduğunu gözler önüne sermektedir. Kimliklendirme çalışmalarında; cinsiyet tayini, boy tahmini, yaş tahmini, etnik kökenin belirlenmesi uygulanan parametrelerdir. Son zamanlarda bilim dünyasında yeniden yüzlendirme çalışmaları kimliklendirme alanında yerini almıştır. Yeniden yüzlendirme tekniği bireyin ölmeden önceki yüz tasvirinin yapılmasına olanak sağlamaktadır. Yeniden yüzlendirme teknikleri iki boyutlu veya üç boyutlu olabilmektedir. Üç boyutlu teknikler; Amerikan Metodu, Rus Metodu ve Kombine Metodu olarak sınıflandırılmaktadır. Her metot kendi içerisinde farklı noktalar üzerinden yeniden yüzlendirme çalışmaları yapar. Gelişen ve ilerleyen süreç içerisinde bu teknikler bilgisayar ortamına aktarılmış ve matematiksel değişkenler ve programlamalar ile daha doğru ve güvenilir sonuçlar elde edilmiştir. Yeniden yüzlendirme tekniği adli soruşturmaların çözümünde vazgeçilmez bir yer teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
The field of forensic science is a complex science that includes many branches of science. It processes all kinds of findings that will be useful for the solution of crime and criminal organization, turns it into evidence and ensures that justice is carried out correctly. Forensic science often makes use of the branches of science involved in the resolution and interpretation of the plot. Forensic Anthropology, which is included in these disciplines; It is a branch of science that makes identification studies on the skeleton or soft tissue obtained from the crime scene, which may be the subject of crime. Identification and identification is the turning point that can unravel the plot. The definition of the individual reveals how and in what way the event happened, and what the characteristics of the individual are. In identification studies; sex determination, height estimation, age estimation, determination of ethnic origin are the parameters applied. Recently, re-facing studies have taken their place in the field of identification in the scientific world. The re-facing technique allows the individual to depict the face before death. Refacing techniques can be two-dimensional or three-dimensional. three-dimensional techniques; The American Method is classified as the Russian Method and the Combined Method. Each method performs re-facing studies on different points within itself. In the developing and progressive process, these techniques were transferred to the computer environment and more accurate and reliable results were obtained with mathematical variables and programming. Reconstruction technique constitutes an indispensable place in the solution of forensic investigations.