Elden alınan ölçümler aracılığı ile adli yeniden yüzlendirme için yüz morfolojisinin tahmin edilmesi
Estimation of facial morphology for forensic facial reconstruction using hand-derived morphometric measurements
  1. Tez No: 959873
  2. Yazar: SERDAR BABACAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEHNAN ALPER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Adli Tıp, Anatomi, Forensic Medicine, Anatomy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Adli kimliklendirme, doğal afetler, toplu ölümler, kazalar, cinayetler ve insan kaynaklı felaketler sonucunda kimliği belirlenemeyen bireylerin tanımlanmasında hayati rol oynayan temel bir süreçtir. Özellikle cesedin bütünlüğünün bozulduğu, sadece bazı vücut parçalarının ele geçirilebildiği durumlarda, klasik yöntemlerin uygulanabilirliği azalmakta ve alternatif bilimsel yaklaşımlara ihtiyaç duyulmaktadır. Parmak izi, DNA analizi ve diş kayıtları gibi birincil kimliklendirme yöntemleri genellikle altın standart olarak kabul edilse de, bu yöntemler her durumda uygulanabilir değildir. Bu nedenle, ikincil yöntemlere dayanan tamamlayıcı tekniklerin geliştirilmesi, adli tıp ve antropoloji alanları açısından önem arz etmektedir. Bu tez çalışması, yalnızca elde kalan el morfometrik verilerinden yola çıkarak bireyin yüzüne ve yüzü oluşturan bölgesel anatomik yapılara ait boyutsal tahminlerin yapılmasını hedeflemektedir. Bu amaçla, 19–24 yaş aralığında, el ve yüz yapısında herhangi bir doğumsal anomali veya travma öyküsü bulunmayan 100 gönüllü birey (50 erkek, 50 kadın) çalışmaya dahil edilmiştir. Katılımcıların dominant ellerinin ve biyometrik standartlara uygun nötr yüz ifadelerinin fotoğrafları alınmış, elde edilen görüntüler üzerinden toplam 83 antropometrik ölçüm kaydedilmiştir. Bu ölçümler, açık kaynaklı ImageJ yazılımı kullanılarak dijital ortamda gerçekleştirilmiş ve ölçümlerde standartizasyonun sağlanması amacıyla tüm veriler aynı araştırmacı tarafından toplanmıştır. Çalışmada, el bölgesinden alınan 41 ölçüm parametresi (el uzunluğu, parmak boyları, eklem açıklıkları, parmaklar arası açılar vb.) bağımsız değişken; yüz, göz, burun ve dudak bölgelerinden alınan 42 ölçüm ise bağımlı değişken olarak değerlendirilmiştir. Her bir yüz bölgesi için çoklu doğrusal regresyon analizleri yapılmış; modellerin geçerliliği varyans analizleri (ANOVA) ile test edilmiş ve açıklayıcılıkları düzeltilmiş R² değerleri ile ortaya konmuştur. Ayrıca, cinsiyete bağlı morfolojik farkları ortaya koymak amacıyla xvi diskriminant analiz yöntemi kullanılmış, erkek ve kadın bireyler arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar gözlemlenmiştir. Analizler sonucunda, el ölçüleri ile yüz yapısı arasında anlamlı korelasyonlar saptanmış ve bazı yüz ölçütlerinin el morfometrisine dayanarak yüksek doğrulukla tahmin edilebileceği belirlenmiştir. Bu bulgular, yalnızca el yapısına bakılarak bireyin yüzüne dair yapısal öngörülerde bulunulabileceğini ve bu yöntemin kimliklendirme sürecine önemli katkılar sunabileceğini göstermektedir. Çalışma, aynı zamanda adli yeniden yüzlendirme uygulamaları için yeni bir parametre seti sunmakta; yalnızca kafatası değil, el gibi diğer postkraniyal yapıların da yüz tahmininde kullanılabileceğini ortaya koymaktadır. Elde edilen modellerin, gelecekte dijital yüz yeniden yapılandırma sistemlerine entegre edilmesi mümkündür. Sonuç olarak bu tez, adli kimliklendirme süreçlerine bilimsel temelli, düşük maliyetli, pratik ve uygulanabilir bir alternatif yaklaşım sunmakta; adli antropoloji, biyometrik analiz ve adli teknoloji alanlarında yeni açılımlar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Forensic identification is a fundamental process that plays a vital role in the identification of unidentified individuals as a result of natural disasters, mass deaths, accidents, homicides and man-made disasters. Especially in cases where the integrity of the body is compromised and only some body parts can be recovered, the applicability of classical methods decreases and alternative scientific approaches are needed. Although primary identification methods such as fingerprints, DNA analysis and dental records are generally considered the gold standard, these methods are not applicable in all cases. Therefore, the development of complementary techniques based on secondary methods is important for the fields of forensic medicine and anthropology. This thesis aims to make dimensional estimates of the individual's face and the regional anatomical structures that make up the face based only on the available hand morphometric data. For this purpose, 100 volunteer individuals (50 males, 50 females) between the ages of 19-24, without any congenital anomaly or trauma history in the hand and facial structure were included in the study. Photographs of the participants' dominant hands and neutral facial expressions in accordance with biometric standards were taken, and a total of 83 anthropometric measurements were recorded on the images obtained. These measurements were performed digitally using open-source ImageJ software and all data were collected by the same researcher to ensure standardization in measurements. In the study, 41 measurement parameters from the hand region (hand length, finger lengths, joint spans, inter-finger angles, etc.) were evaluated as independent variables, and 42 measurements from the face, eye, nose and lip regions were evaluated as dependent variables. Multiple linear regression analyses were performed for each facial region; the validity of the models was tested with analysis of variance (ANOVA) and their explanatory power was demonstrated with adjusted R² values. In addition, discriminant analysis method was used to reveal morphological differences due to sex, xviii and statistically significant differences were observed between male and female individuals. As a result of the analyses, significant correlations were found between hand measurements and facial structure and it was determined that some facial criteria can be predicted with high accuracy based on hand morphometry. These findings suggest that structural predictions can be made about an individual's face based on hand morphometry alone and that this method can make significant contributions to the identification process. The study also provides a new set of parameters for forensic facial reconstruction applications and demonstrates that not only the skull but also other postcranial structures such as the hand can be used in face prediction. It is possible that the obtained models can be integrated into digital face reconstruction systems in the future. As a result, this thesis presents a scientifically based, low-cost, practical and feasible alternative approach to forensic identification processes and provides new insights in the fields of forensic anthropology, biometric analysis and forensic technology.