Kazan Tepeleri (Kahramankazan, Ankara) Scarabaeidae (Coleoptera) türlerinin EUNIS habitat tipleri ve besin tercihleri
EUNIS habitat types and food preferences of Scarabaeidae (Coleoptera) species on Kazan Hills (Kahramankazan, Ankara)
  1. Tez No: 768026
  2. Yazar: DOĞAN ERHAN ERSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH HASBENLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Scarabaeidae familyası ekolojik nişleri ve morfolojik özellikleri ile ilgi çeken canlılardır. Bu çalışma Kazan Tepeleri Scarabaeidae faunasını belirleyerek, taksonun besin ve habitat tercihlerini ortaya koymak amacıyla 2018-2019 yılları arasında gerçekleştirilmiştir. Alanda farklı habitatları temsil etmek için, 400 m çaplı rasgele 6 transekt seçilmiştir. Transektlerin her biri 8 set tuzak içermektedir. Herbir set sığır dışkısı, muz, tavuk ciğerinin cezbedici olarak kullanıldığı ve hiçbir cezbedicinin kullanılmadığı dörtlü çukur tuzaklarından oluşmaktadır. Çalışmada toplam 192 çukur tuzağı kurulmuştur. Bu çukur tuzaklarına yakalanan Scarabaeidae familyasının Aphodiinae altfamilyasından 7 cinse ait 7 tür, Cetoniinae altfamilyasından 4 cinse ait 12 tür, Rutelinae altfamilyasından 1 tür, Scarabaeinae altfamilyasından 9 cinse ait 30 tür olmak üzere toplam 50 tür/alttür seviyesinde takson tespit edilmiştir. Yakalanan taksonlar istatistiki olarak değerlendirildiğinde en zengin EUNIS habitat tipi E1.2. habitatı iken, en çok tercih edilen cezbedici ise büyükbaş dışkısıdır.
Özet (Çeviri)
The family Scarabaeidae are interesting animals with their ecological niches and morphological features. It carried this study out between 2018-2019 in order to determine the fauna of Kazan Hills Scarabaeidae and to reveal the food and habitat preferences of the taxon. To represent different habitats in the area, 6 transects with a diameter of 400 m were randomly selected. Each of the transects contains 8 sets of traps. Each set comprises four pit traps in which cattle dung, banana, chicken liver are used as attractants and one of them has no attractants. A total of 192 pit traps were set up in the study. A total of 50 species/subspecies level taxa were identified, including 7 species belonging to 7 genera from the Aphodiinae subfamily the of Scarabaeidae family, 12 species belonging to 4 genera from the Cetoniinae subfamily, 1 species belonging to the Rutelinae subfamily, and 30 species belonging to 9 genera from Scarabaeinae subfamily, which were caught in these pit traps. When the captured taxa are evaluated statistically, the richest EUNIS habitat type has found E1.2. habitat, the most preferred attractant is bovine feces.