Implementing of passive retrofitting strategies to improve energy performance in existing residential buildings using bim technology: A case study of residential building in Iraq
Mevcut konut binalarında enerji performansını iyileştirmeye yönelik bim teknolojisi kullanılarak pasif güçlendirme stratejilerinin uygulanması: Irak'ta bir konut binaları örneği
- Tez No: 768047
- Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. ÇAĞDA ÖZBAKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Konut binalarında enerji tüketiminin azaltılması ve dolayısıyla bina enerji performansının arttırılması reddedilen bir konudur. Öte yandan, sürdürülebilir mimari tasarım, mimaride“Yeşil Binalar”denilen şeyi yaratmanın yeni bir trendi olarak düşünülebilir. Bu eğilim, bina enerji tüketimini azaltmak ve böylece çevre üzerinde olumlu bir etki yaratmak için pasif güneş tasarım stratejilerinin kullanılmasını teşvik etmektedir. Çalışma kapsamında, çalışma alanındaki mevcut konut bina enerji performansının iyileştirilmesine yönelik pasif güneş enerjisi tasarım stratejileri ve senaryoları belirlenmiştir. Araştırma aynı zamanda mimarlara ve tasarımcılara sürdürülebilir mimariye doğru yardımcı olacak BIM tabanlı bir enerji modelleme ve simülasyon iş akışını belirlemeyi de amaçladı. Bu amaçla, sıcak ve kuru iklim bölgesinde örnek olay olarak bir konut kompleksi seçilmiştir. Öncelikle, seçilen mevcut vaka çalışmasının temel modeli analiz edilmiş ve kWh/m² cinsinden Enerji Kullanım Yoğunluğu EUI ve Güneş Radyasyon Yoğunluğu SRI açısından sonuçlar belirlenmiştir. Daha sonra önerilen senaryolar için BIM modelleri hazırlanmış, analiz edilmiş ve simüle edilmiştir. Sonuçlar daha sonra temel modelin sonuçlarıyla karşılaştırıldı. Sonuçlar, varsayılan pasif stratejilerin bazılarının, sıcak kuru iklimde cam tipi ve gölgeleme gibi bina enerji performansını iyileştirmede önemli bir etkiye sahip olduğunu, cam oranı ve ısı yalıtımı gibi diğer stratejilerin ise erken tasarımda daha fazla araştırma ve optimizasyon sürecine ihtiyaç duyduğunu göstermiştir. aşamalar veya bina kullanıldıktan ve işletildikten sonra bir güçlendirme stratejisi olarak. Son olarak, sonuçlar ve gelecek çalışmalar çizildi (öngörüler paylaşıldı).
Özet (Çeviri)
Reducing energy consumption in residential buildings and thus increasing building energy performance is a dismissed issue. On the other side, sustainable architectural design can be considered as a new trend in architecture of creating what is called“Green Buildings”. This trend promotes using passive solar design strategies in order to reduce the building energy consumption and thus having a positive impact on the environment. Within the scope of the study, retrofitting passive solar design strategies and scenarios were determined to improve existing residential building energy performance in the study area. The research aimed also to determine a BIM-based energy modelling and simulation workflow that will help architects and designers towards sustainable architecture. For that purpose, a residential complex was selected as a case study in hot and dry climate zone. Firstly, the base model of the selected existing case study was analysed, and the results were determined in terms of Energy Use Intensity EUI and Solar Radiation Intensity SRI in kWh/m². Then the BIM models for the suggested scenarios were prepared, analysed and simulated. The results were then compared to those of the base model. The results showed that some of the assumed passive strategies has a significant effect on improving building energy performance such as glazing type and shading in hot dry climate while other strategies such as glazing ratio and thermal insulation need more investigation and optimization process either in the early design stages or as a retrofitting strategy after the building is used and operated. Finally, conclusions and future works were drawn (projections were shared).