Increasing life expectincy of a pneumatic turbine engine by predicting failures using machine learning
Makine öğrenimi kullanarak arızaları tahmin ederek pnömatik türbin motorunun ömrünü artırma
- Tez No: 768048
- Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. MUHAMMAD ILYAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bir sistemin güvenilirliğini garanti etmek ve bir endüstride kullanılan makinelerin işletimi ve bakımı için harcanan para miktarını azaltmak için etkin bir fiziksel varlık yönetimine sahip olmak esastır. Uçak cihazlarında bulunanlar gibi karmaşık sistemler, özellikle mevcut durumlarının hem nicel hem de dinamik bir kaydına ihtiyaç duyar. türbinlere kurulacak pnömatik sistem tarafından sağlanan verileri kullanarak zaman. Soğutucunun çıkışındaki basınç ve sıcaklığın, PRV'nin performansını değerlendirirken göz önünde bulundurulması gereken en önemli faktörler olduğu keşfedilmiştir. Bir destek vektör makinesi (SVM), giriş vektörleri olarak yukarıda açıklanan değişkenleri kullanır. SVM, ikili ve çoklu bir sınıflandırma aracıdır. Ardından SVM, spesifikasyonlara dayalı olarak gerekli arızayı, bozulmayı veya işletim sınıfını atar. Eğitim için“MATLAB R2015a”kullanıldığında, üç benzersiz SVM oluşturulur
Özet (Çeviri)
It is essential to have effective physical asset management in order to guarantee the dependability of a system and cut down on the amount of money spent on operation and maintenance of the machinery used in an industry. Complex systems, such as those found in aircraft devices, especially require a record that is both quantitative and dynamic of their current state The primary objective of a system that will be designed and implemented as part of this project is to diagnose and detect damage in real time using data provided by the pneumatic system that will be installed in the turbines. It has been discovered that the pressure and temperature at the cooler's outlet are the most crucial factors to consider when evaluating the PRV's performance. A support vector machine (SVM) uses the variables described above as input vectors. SVM is a binary and multiple classification tool. The SVM then assigns the necessary failure, impairment, or operational class based on the specifications. When“MATLAB R2015a”is utilized for training, three unique SVMs are generated.