Endovasküler müdahale edilen aort anevrizması hastalarında internal iliak arter revaskülarizasyon stratejisi
Internal iliac artery revascularization strategy in aortic aneurysm patients undergoing endovascular intervention
- Tez No: 768046
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN SÜRER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Abdominal Aort Anevrizmaları (AAA) gelişen teknoloji ile birlikte çoğunlukla endovasküler olarak tedavi edilebilmektedir. Stent greftin distal tutunma bölgesinde anevrizma varlığı nedeniyle uzatma yaparak internal iliak arteri kapatarak veya yeni teknolojili dallı stentler ile birlikte revaskülarize etmek koşuluyla güvenli bir distal tutunma sahası elde etmek mümkündür. Bununla birlikte intenal iliak arteri kapatma yoluna gidildiğinde arterin beslediği alanlar nedeniyle pelvik iskemi az da olsa görülebilir. Bu çalışmada endovasküler olarak müdahale edilen AAA hastalarında internal iliak arter müdahale seçeneklerinin birbirlerine olan avantaj ve dezavantajlarını incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: 2012-2022 yılları arasında kliniğimizde AAA nedeniyle EVAR stent implantasyonu yapılan hastalar çalışmaya dahil edildi. Hastaların, rüptüre olup olmadıkları, yoğun bakım ve serviste yatış süreleri, üre-kreatinin değerleri ve taburculuk sonrası takibinde gelişen komplikasyonlar ve mortaliteleri kaydedildi. Bulgular: Ortalama yaşı: 78,08 yıl olan Abdominal Aort Anevrizması olan 40 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların %85'i erkek, %15'i kadındı. Anevrizmaların %55'i rüptüre şekilde hastanemize başvurdu. Toplam başvuran hastaların %67,5'u taburcu olurken %32,5'i kaybedildi. Rüptüre grupta olan 22 hastanın 17'si kaybedildi (%70,8 p=0.014). Taburcu olan hastaların da %40,7'si takipte kaybedildi. Rüptüre olan hastaların tamamında tek taraflı İnternal İliak Arter kapatma yoluna gidildi. Rüptüre olmayan hastaların da %38,8'i revaskülarize edildi. Revaskülarize edilen 7 hastanın 3'üne (%42,8) dallı stent greft, 4'üne de (%57,2) chimney tekniği uygulandı. Revaskülarize edilen grubun yaş ortalaması 75 yıl iken %71,4 oranında taburculuk sağlandı. Taburcu edilen 5 hastadan 1'i (%20) takipte kaybedilmiştir. Takipte ölüm oranı revaskülarize edilen grupta %33,3, kapatılan grupta %47,6 bulundu (p=0,565). Hastaların yatış günleri yoğun bakımda ortalama 4,25 ± 7,87 gün, serviste 3,93 ± 4,87 gün olup toplam hastanede 8,23 ± 9,15 gün idi. Üre değeri ortalamaları 45,40 ± 27,35 kreatinin değeri ortalamaları 1,35 ± 1,05 mg/dl'idi. Hayatta olan 16 hastanın hiçbirinde barsak iskemisi ve spinal iskemi görülmemiş. 4 hastada kalça kladikasyonu, 3 hastada erektil disfonksiyon görülmüş ve bu hastaların sadece 1'i revaskülarize edilen grupta olup bu durum istatistiksel olarak anlamlı değildir (%33,3 p=0,706). Sonuç: İnternal iliak arter revaskülarizasyon stratejisi endovasküler müdahale edilen hastalarda pelvik iskemik komplikasyonların azaltılması amacıyla düşünülmelidir. Anevrizma rüptürü gibi acil durumlarda internal iliak arter kapatma yoluna gidilse de elektif şartlarda kan akımının korunmasına özen gösterilmelidir.
Özet (Çeviri)
Aim: Abdominal Aortic Aneurysms (AAA) can mostly be treated endovascularly with the developing technology. Due to the presence of an aneurysm in the distal attachment area of the stent graft, it is possible to obtain a safe distal attachment area provided that the internal iliac artery is closed by extension or revascularized with new technology branched stents. However, pelvic ischemia may be seen to a lesser extent when the internal iliac artery is closed because of the areas supplied by the artery. In this study, we aimed to analyze the advantages and disadvantages of internal iliac artery intervention options in endovascularly treated AAA patients. Materıals and Methods: Patients who underwent EVAR stent implantation for AAA in our clinic between 2012 and 2022 were included in the study. Rupture, length of stay in intensive care unit and ward, urea creatinine values, complications and mortalities after discharge were recorded. Results: Mean age 78.08 years, 40 patients with Abdominal Aortic Aneurysm were included in the study. 85% of the patients were male and 15% were female. 55% of the aneurysms presented to our hospital as ruptured. Of the total number of patients admitted, 67.5% were discharged and 32.5% were lost. Seventeen of 22 patients in the ruptured group died (70.8% p=0.014). Of the discharged patients, 40.7% died during follow-up. Unilateral closure of the internal iliac artery was performed in all patients with rupture. Revascularization was performed in 38.8% of non-ruptured patients. Of the 7 revascularized patients, 3 (42.8%) received branched stent grafts and 4 (57.2%) received chimney technique. The mean age of the revascularized group was 75 years and 71.4% were discharged. Of the 5 patients discharged, 1 (20%) died during follow-up. The mortality rate was 33.3% in the revascularized group and 47.6% in the closed group (p=0.565). The mean hospitalization days were 4.25 ± 7.87 days in the intensive care unit, 3.93 ± 4.87 days in the ward and 8.23 ± 9.15 days in the total hospitalization. The mean urea value was 45.40 ± 27.35 and the mean creatinine value was 1.35 ± 1.05 mg/dl. None of the 16 surviving patients had bowel ischemia or spinal ischemia. 4 patients had hip claudication and 3 patients had erectile dysfunction and only 1 of these patients was in the revascularized group, which was not statistically significant (33.3% p=0.706). Conclusion: Internal iliac artery revascularization strategy should be considered to reduce pelvic ischemic complications in patients undergoing endovascular intervention. Although internal iliac artery closure is preferred in emergencies such as aneurysm rupture, care should be taken to preserve blood flow in elective conditions.