A novel study for the use of e-learning tools in teaching and learning
E-öğrenme kullanımı için yeni bir çalışmaöğretim ve öğrenme araçları
  1. Tez No: 768072
  2. Yazar: DEDAR AHMED SABER KAFROOSHE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAHI ABDU IBRAHIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu yüksek lisans tezinde araştırma, akıllı bir sistemin geliştirilmesine odaklanmıştır. akıllı yapay zeka tabanlı depolarda elektronik öğrenmenin modernizasyonu için. İçinde literatürde, mevcut birçok modernizasyon tekniği ve modeli tartışılmış ve sunulmuştur. öğrenme verilerinin modernizasyon oranı arttıkça ayrıntılı karşılaştırmaları ile arttı. Birçok Batılı ülkeler kağıt tabanlı sistemlerini akıllı sisteme yükselttiler. Türkiye dahil elektronik öğrenmenin modernizasyonu. Metodolojide python dilini kullandık Yapay Zeka (AI) çerçevesi ile akıllı sistem uygulamasının uygulanması için arşivlenmiş kağıt tabanlı elektronik öğrenmeyi modernize eder, aynı zamanda yeni dijital ortam için bir yol haritası sağlar. derin öğrenme tabanlı Destek Vektör Makinesi (SVM) kullanılarak eğitilen ekosistem. bu SVM modeli, belirli bir sistem içinde rolleri ve sorumlulukları belirlemek için kullanılabilecek bir çerçeve sunar. sınırlı sistem. Büyük arşivler (yani açık erişim, kapalı, kısıtlı, tescilli) gelişmektedir. AI'da dijital eserlerin ve elektronik öğrenmenin korunması için özel rehberlik. elektronik öğrenme elektronik öğrenme üzerinde de katılım, normalleştirme ve dönüşüm gerçekleştirilmiştir. Modernizasyon sürecinde elektronik öğrenme ve format dönüştürmeyi temizlemek için. İçinde Sonuçlar, 2015'ten 2022'ye kadar elektronik öğrenmenin çoğunun iyi bir modernizasyonunu sağladık, amaç, elektronik öğrenmenin çoğunun hangi dijital formata ait olduğunu modernize etmektir. bu büyük arşivler için elektronik öğrenme modernizasyonunun kağıt tabanlı ve 2015'ten 2022'ye kadar dijital olarak modernize edilmiş elektronik öğrenme. viii 2015'te öğrenme çok düşük kaydedildi, çünkü kayıt arşivinin çoğu kağıt tabanlıydı. üniversitelerin büyük depoları. Bununla birlikte, akıllı sistem yıldan yıla modernleşme eğilimindedir. eski kağıt tabanlı formattan dijital formatta elektronik öğrenme ve 2022 yılına kadar büyük miktarda elektronik öğrenme, %98.68 gibi büyük bir doğrulukla dijital formata dönüştürülmektedir. sistemin verilerin %80'i üzerinde eğitildiği ve geri kalanında test edildiği tüm elektronik öğrenme için verilerin %20'si. Böyle bir akıllı sisteme sahip olmak, elektronik ortamın korunmasında çok yardımcı olabilir. üniversitelerin öğrenmesi ve elektronik öğrenmenin nasıl gerçekleştiğini anlamak için yararlıdır. modernize edilmiş ve işlevselliği.
Özet (Çeviri)
In this master's Dissertation, the research is concentrated on the development of a smart system for the modernization of electronic learning in smart artificial intelligence-based repositories. In literature, many existing modernization techniques and models have been discussed and presented with their detailed comparison as modernization rate of learning data growth has increased. Many western countries have already upgraded their paper-based systems to the smart system for modernization of electronic learning including Turkey. In methodology, we used python language for the implementation of smart system application with Artificial Intelligence (AI) framework to modernize archived paper-based electronic learning, it also provides a roadmap for the new digital ecosystem which is trained using the deep learning-based Support Vector Machine (SVM). The SVM model offers a framework that can be used to identify roles and responsibilities within a bounded system. Major archives (i.e. open access, closed, restricted, proprietary) are developing specific guidance for preserving digital artifacts and electronic learning in AI. Electronic learning accession, normalization and transformation have also been performed on the electronic learning during the process of modernization to clean the electronic learning and format conversion. In results, we achieved good modernization of most of the electronic learning from 2015 to 2022, the goal is to modernize which most of the electronic learning it belongs to digital format. The distribution of electronic learning modernization for major archives in term of paper based and digitally modernized electronic learning from year 2015 to 2022. The modernization of electronic viii learning was recorded very low in 2015 as much of the record archival were paper based in all major repositories of the universities. However, year-by-year the smart system tends modernize the electronic learning in digital format from old paper-based format and till 2022 large amount of electronic learning are being converted to the digital format with a whopping accuracy of 98.68% for all the electronic learning where the system was trained on 80% of data and tested on rest of the 20% of data. To have such smart system can be very helpful for preserving the electronic learning of the universities, and useful for understanding how electronic learning are being modernized and their functionality.