Osmanlı dönemi'nde batılılaşmanın tekstil sanatına etkileri
  1. Tez No: 768073
  2. Yazar: BEGÜM YAZAR
  3. Danışmanlar: PROF. LEYLA ÖĞÜT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Sanat Tarihi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Crafts, Art History, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Osmanlı'nın Batılılaşma döneminin ivme kazandığı 18. ve 19. yüzyıllar, tasarım açısından da Batı etkilerinin ortaya çıktığı dönemleri temsil etmektedir. Bu kapsamda özellikle Fransa'dan dünyaya yayılan Rokoko ve Neo-Klasik tasarımlar Osmanlı saray çevresinde de kabul görmüştür.“Osmanlı Dönemi'nde Batılılaşmanın Tekstil Sanatına Etkileri”isimli tez çalışmamda öncelikle literatür araştırması yapılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde Batılılaşmanın Osmanlı geleneksel sanatlarına etkileri örnekler ile değerlendirilmiştir. İkinci bölümde ise, Batılılaşma etkisi ile değişikliğe uğramış Osmanlı motiflerinden ve dönemin ilk kadın ressamlarından Mihri Müşfik'ten esinlenilerek bir koleksiyon hazırlanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Tasarım, Tekstil, Moda Tarihi, Sanat, Batılılaşma Dönemi, Rokoko, Barok, Neo-Klasik.
Özet (Çeviri)
The 18th and 19th centuries represent the Westernization period of the Ottoman Empire and the Westernization influenced also design. Thus, especially the rococo and neoclassical designs spreading from France to the world were accepted around the Ottoman palace. First I made literature review for my thesis with the subject“The effects of Westernization to the textile art in Ottoman Era”. At the first part of the study, the effects of Westernization to traditional Ottoman arts were evaluated with examples. At the second part, I prepared a collection with the inspiration from Ottoman patterns and one of the first women artist (painter) named Mihri Müşfik in that era. KEY WORDS: Design, Textile, Fashion History, Art, Westernization Era, Rococo, Baroque, Neo-Classical Design.