Triple negatif meme kanserli hastalarda aksiller lenf nodu oranının prognoz ve prognozu belirleyen risk faktörleri üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of axillary LYMPH node ratio on prognosis and risk factors determining prognosis in patients with triple negative breast cancer
  1. Tez No: 768071
  2. Yazar: NEJLA BAHADIR RAKICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EVREN FİDAN, PROF. DR. SEVDEGÜL AYDIN MUNGAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, İç Hastalıkları, Oncology, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Onkoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanserdir. Hastaların klinik ve patolojik özellikleri hem prognoz hem de sağkalım üzerine etkilidir. Bu çalışmada triple negatif meme kanserinde genel sağkalım durumunu, hastalıksız sağkalım durumunu, aksiller lenf nodu oranının genel sağkalım ve prognoz üzerine etkisini, prognozu etkileyen tümörün histolojik alt tipi, tümörün lokalizasyonu, tümörün patolojik greydi, tümörün çapı, lenfovasküler invazyon varlığı, deri invazyonu varlığı gibi diğer prognostik faktörlerle aksiller lenf nodu oranının ilişkisini incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya 2010 ile 2020 yılları arasında Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı polikliniğinde triple negatif meme kanseri tanısı koyulup opere olan ve aksiller diseksiyon yapılan 115 hastadan, kayıtların eksik olması ve bazı hastaların birimimizde takibi bırakması nedeniyle 85 triple negatif meme kanseri tanılı hasta dahil edildi. 2010-2020 yılları arasında meme kanseri tanı tarihlerine, nüks-metastaz tarihlerine, ölüm durumları ve eğer ölüm durumu varsa ölüm tarihlerine hastane verileri ve ÖBS (ölüm bildirim sistemi) veri tabanından ulaşıldı. Bunlara istinaden genel sağkalım ve hastalıksız sağkalım durumları incelendi. İncelenen dosyalardan ameliyatta çıkarılan metastatik ve metastatik olmayan aksiller lenf nodu sayısı bulundu. Ayrıca patoloji verilerinden aksiller lenf nodu dışında prognozu etkileyen diğer faktörler yani tümörün histolojik alt tipi, tümörün lokalizasyonu, tümörün patolojik greydi, tümörün çapı, lenfovasküler invazyon olup olmadığı, duktal karsinoma insitu varlığı, deri invazyonu varlığı, mikrokalsifikasyon durumu, cerrahi sınır durumu kaydedildi. Aksiller lenf nodu oranı ile bu prognostik faktörlerin ilişkisine ve bu prognostik faktörlerle sağkalım ilişkisine de bakıldı. Genel sağkalım, hastalıksız sağkalım ve aksiller lenf nodu oranı ve diğer prognostik faktörlerle sağkalım için tanımlayıcı istatistikler belirtilirken sağkalım süreleri ortalamaları ay cinsinden hesaplanmıştır. Prognostik faktörlerin sağkalım üzerindeki etkileri log rank testi kullanılarak incelendi.
Özet (Çeviri)
Aim: Breast cancer is the most common cancer in women. The clinical and pathological features of the patients are effective on both prognosis and survival. In this study, we aimed to examine overall survival in triple negative breast cancer, disease-free survival, the effect of axillary lymph node ratio on overall survival and prognosis, the histological subtype of the tumor affecting the prognosis, the localization of the tumor, the pathological grade of the tumor, the diameter of the tumor, the presence of lymphovascular invasion, the presence of skin invasion and the relationship between prognostic factors and axillary lymph node ratio. Materials and Methods: This study was performed, in Karadeniz Technical University Faculty of Medicine, Department of Internal Medicine, Department of Medical Oncology between 2010 and 2020 out of 115 patients who operated and axillary dissection and were diagnosed with triple-negative breast cancer, applied and followed-up in the outpatient, 85 patients with triple negative breast cancer could be included due to the incomplete records and some patients leaving our unit under follow-up. Patients with triple negative breast cancer were included. Between 2010 and 2020, breast cancer diagnosis dates, recurrence-metastasis dates, death status and, if any, death dates were obtained from hospital data and OBS (death notification system) database. Based on these, overall survival and progression-free survival were examined. The number of metastatic and non-metastatic axillary lymph nodes removed during surgery was found from the files examined. In addition, other factors affecting the prognosis other than the axillary lymph node, the histological subtype of the tumor, the localization of the tumor, the pathological grade of the tumor, the diameter of the tumor, the presence of lymphovascular invasion, the presence of ductal carcinoma in situ, the presence of skin invasion, microcalcification status, and surgical margin status were also recorded from the pathology reports. The relationship between axillary lymph node ratio and these prognostic factors and the relationship between these prognostic factors and survival were also examined. Descriptive statistics for overall survival, disease-free survival, and survival with axillary lymph node ratio and other prognostic factors were specified, while mean survival times were calculated in months. The effects of prognostic factors on survival were analyzed using the log rank test. Survival rates were calculated using Kaplan-Meier survival analysis and a p value of