Development and characterization of recycled polymers by using natural fibers
Doğal lif kullanılarak geri dönüşümlü polimerlerin geliştirilmesi ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 768074
  2. Yazar: HASAN MAHMOOD KAEDHI KAEDHI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YASER ALAIWI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Plastiğin geri dönüştürülmesi, atık yönetimi çözümlerinin yanı sıra çevrenin genel durumunun iyileştirilmesi için esastır. Plastiğin geri dönüştürülmesine ilişkin kalite kriterleri, giderek müşteriyle doğrudan temasa geçmeyi ve standart geri dönüşüm teknikleriyle karşılanmasını talep ediyor. Doğal liflerle güçlendirilmiş polimer kompozit malzemeler, hafif olmaları, üstün bir yaşam döngüsüne sahip olmaları, biyolojik olarak parçalanabilmeleri, ucuz olmaları ve mükemmel mekanik niteliklere sahip olmaları nedeniyle büyük ilgi görmektedir. Bunun için bu araştırmada, geri dönüştürülmüş HDPE, Doğal Lifler eklenerek geliştirilmiştir. Çevre dostu ve yeşil kompozitlerin yaratılması, jüt ve pamuğun bir polimer matrisine dahil edilmesiyle mümkün olmuştur. Jüt bazlı kompozitlerin performansı, diğer doğal Lifler, sentetik Lifler veya parçacıkların eklenmesiyle hibridizasyon işlemi yoluyla daha da geliştirilebilir. Veriler, katman sayısı ile mukavemet seviyesi arasında doğrudan bir ilişki olduğunu gösterdi; dahası, sonuçlar, dokuma efektlerin konunun ilgi çekici bir yönünü vurguladığını ortaya koydu. Dokuma takviyeli HDPE kompozitin gerilme mukavemeti, doğrudan bir sonucu olarak büyümüştür. belirtilen dokuma tasarımının etkisi. Bu çalışmadaki sonuç, kompozit malzemenin çekme mukavemetinin, Elyaf oranı arttıkça artmasıdır. Her iki Fiber türü de incelendiğinde aynı sonuca sahipti. Kompozitler, liflerin ve polimerin en iyi niteliklerinin dahil edilmesini içeren formülasyon işlemiyle oluşturulur. Ardından ANSYS kullanarak doğrulayın.
Özet (Çeviri)
Recycling plastic is essential to the improvement of waste management solutions as well as the overall state of the environment. The quality criteria of recycling plastic increasingly demanding into direct touch with the customer and be met by standard recycling techniques. Natural fibres reinforced polymer composite materials are attracting a lot of attention due to the lightweight, have a superior life cycle, biodegradable, inexpensive, and have excellent mechanical qualities. For that in this research, the recycled HDPE is improved by adding Natural Fibres. The creation of ecofriendly and green composites was made possible by the incorporation of jute and cotton into a polymer matrix. The performance of jute-based composites can be improved further through the hybridization process by the addition of other natural Fibres, synthetic Fibres, or particles. The data showed that there is a direct correlation between the number of layers and the level of strength; moreover, the results revealed that the weaved effects highlight an intriguing aspect of the topic. The tensile strength of the woven reinforced HDPE composite has grown as a direct result of the influence of the specified weave design. The result in this work is that the tensile strength of the composite material improves as the proportion of Fibres increases. Both types of Fibre had the same result when examined. The composites are created through the formulation process, which involves the inclusion of the best qualities of fibres and polymer. Then verify using ANSYS.