Perlit katkılı poli(laktik asit) kompozitlerinin hazırlanması ve karakterizasyonu
Preparation and characterization of perlite filled poly(lactic acid) composites
  1. Tez No: 829975
  2. Yazar: DENİZ YILMAZ SAVCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE AYLİN KARAHAN TOPRAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Polimer Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Polimer Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Son yıllarda dünyanın dengesi açısından önem taşıyan ekolojik kirliliklerin iklim değişikliği olarak hissedilebilir boyutlara ulaşması insanlığı çevre dostu, sürdürülebilir hammadde ve proseslere yönlendirmektedir. Dünyada en çok kullanılan hammaddelerden birisi olan polimerlerin geri dönüştürülebilir veya doğada kısa sürede parçalanabilir olmaları doğaya verilen zararı ciddi şekilde azaltacağı için tüketicilerden gelen talep doğrultusunda üreticiler bu tür ürünlerin geliştirilmesine ilişkin girişimlerde bulunmaktadır. Piyasada en çok tüketilen biyobozunur polimerlerden olan poli(laktik asit) (PLA) bilimsel arenada da en çok araştırılan biyopolimerlerdendir. PLA enjeksiyon, ekstrüzyon gibi tekniklerle plastik parça, film veya lif gibi farklı formlarda ürünün geliştirilmesinde kullanılabilmektedir. PLA doğa dostu bir polimer olmasına rağmen, rijit yapısı nedeniyle özellikle film üretiminde çeşitli sorunlar yaşanmaktadır. Bu dezavantajı minimize etmek için PLA karışımlarının hazırlanması veya PLA'nın plastikleştirilmesi en çok tercih edilen yöntemlerdendir. Perlit, yüksek oranda su içeriğine sahip, amorf volkanik silika esaslı doğal bir mineraldir. Alüminosilikat yapı, ısıya maruz kaldığında yapısındaki suyun uzaklaşması sayesinde genişlemekte ve yoğunluğu azalmaktadır. Ülkemizde perlit yataklarının bulunması bu ürünü daha sürdürülebilir kılmaktadır. Farklı boyutlarda üretebilen perlit gıdadan inşaata, ziraattan polimere kadar farklı endüstrilerde kullanılabilmektedir. Bu çalışmanın amacı esnekliği artırılmış, sürdürülebilir doğal malzemelerle üretilmiş PLA kompozit üretilmesi ve karakterize edilmesidir. Bu kapsamda doğal bir katkı malzemesi olan perlit kullanarak gliserol ile plastikleştirilmiş PLA ve plastikleştirilmemiş PLA ile kompozitler hazırlanmış ve bunların morfolojik, ısıl ve mekanik özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, ecological pollution, which is important for the balance of the world, has reached palpable dimensions as climate change, leading humanity to environmentally friendly, sustainable raw materials and processes. Since the fact that polymers, one of the most widely used raw materials in the world, can be recycled or degraded in nature in a short time can significantly reduce the damage to nature, manufacturers are taking initiatives to develop such products in line with the demand from consumers. Poly(lactic acid) (PLA), one of the most consumed biodegradable polymers in the market, is also one of the most researched biopolymers in the scientific arena. PLA can be used in the development of products in different forms such as plastic parts, films or fibers by techniques such as injection and extrusion. Although PLA is an environmentally friendly polymer, there are various problems especially in film production due to its rigid structure. To minimize this disadvantage, the preparation of PLA blends or plasticization of PLA are the most preferred methods. Perlite is a natural mineral based on amorphous volcanic silica with high water content. When exposed to heat, the aluminosilicate structure expands and its density decreases due to the removal of water in its structure. The presence of perlite deposits in our country makes this product more sustainable. Perlite, which can be produced in different sizes, can be used in different industries from food to construction, agriculture to polymers. The aim of this study is to produce and characterize PLA composites with increased flexibility and produced with sustainable natural materials. In this context, glycerol-plasticized PLA and unplasticized PLA composites were prepared using perlite, a natural additive, and their morphological, thermal, and mechanical properties were investigated.