Rejeneratif endodontik tedavi yapılan dişlerde oluşan renklenmenin intrakoronal beyazlatma etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of intracoronal bleaching effectiveness of discoloration in teeth with regenerative endodontic treatment
  1. Tez No: 768096
  2. Yazar: ŞEYMA İREM KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ŞEN TUNÇ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Bu klinik çalışmanın amacı, rejeneratif endodontik tedavi sonrası renklenme oluşan dişlerde, intrakoronal beyazlatma işleminin klinik başarısını değerlendirmektir. Materyal ve Metot: Çalışmada daha önceden rejeneratif endodontik tedavi uygulanıp başarı ile sonuçlanan fakat diş renklenmesi gözlenen 13-18 yaşları arasındaki 24 hastanın 24 dişine intrakoronal beyazlatma işlemi uygulandı ve bir sene sonra klinik olarak beyazlatma işleminin etkinliği değerlendirildi. Hastalardan işlem öncesinde, işlem sonrasında ve birinci yıl kontrollerinde ağız içi fotoğraf kayıtları alınarak yapılan beyazlatma tedavisinin etkinliği değerlendirildi. Verilerin istatistiksel değerlendirilmesinde eşli t testi kullanıldı. Değişkenlerin etkinliğini değerlendirmek amacıyla temel bileşenler analizi uygulandı. Bulgular: L*a*b* değerlerinde T1 zamanında T0 zamanına göre istatistiksel olarak anlamlı artış olduğu (p0,05) gözlenmiştir. Tüm ΔE değerlerinde zamanla gözle görülen bir değişiklik olduğu (ΔE>3,3) tespit edilmiştir. ΔE değerlerinin cinsiyetlere göre farklılık (p>0,05) göstermediği bulunmuştur. Sonuç: İntrakoronal beyazlatma tedavisi uygulanan dişlerin renklenmelerinin giderildiği ve bir yıllık kontrol sürecinde dişlerin kazandıkları renkleri ise korudukları saptanmıştır. Dolayısıyla rejeneratif endodontik tedavi sonrası oluşan renklenmelerin intrakoronal beyazlatma yöntemi ile tedavisi, genç erişkin hastalar için uygun bir tedavi yöntemi olabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this clinical study is to evaluate the clinical success achieved by application of intracoronal bleaching to the discolored teeth due to regenerative endodontic treatment. Material and Method: In this study, intracoronal bleaching was performed on 24 teeth of 24 patients aged 13-18 years who had previously been successfully treated with regenerative endodontic treatment. After bleaching, one-year follow-ups were scheduled, and the results were evaluated. The effectiveness of the bleaching treatment was assessed by taking intraoral photographs of the patients before the procedure, after the procedure and at the one-year follow ups. Paired t-test was used for statistical evaluation of the data. Principal component analysis was applied to evaluate the effectiveness of the variables. Results: It was observed that there was a statistically significant increase in L*a*b* values at T1 time compared to T0 time (p0.05). It was found that there was a visible change in all ΔE values (ΔE>3,3) but there was no difference in ΔE values in terms of genders (p>0.05). Conclusion: It was determined that the discoloration of the teeth that were solved with intracoronal bleaching treatment and during the one-year follow-ups, the teeth maintained their gained colors. So, it was concluded that the treatment of discoloration after regenerative endodontic treatment with intracoronal bleaching may be a suitable treatment alternative for young adult patients.