'Yeni' Türk sineması ve Deleuze felsefesi
'New' Turkish cinema and Deleuze philosophy
  1. Tez No: 768097
  2. Yazar: TEZCAN KAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDAN ÖZSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Radyo-Televizyon, Philosophy, Radio and Television
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 515
Özet
Bu çalışmada 90 sonrası Türk sineması için Deleuzeyen bir prototip oluşturulması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, öncelikle, Gilles Deleuze'ün sinema görüşleri, felsefesi içerisinde yeniden değerlendirilmektedir. Felsefesindeki temel motiflerle, Sinema cildi, imge ve göstergelerine ayrıştırılarak detaylı bir şekilde incelenmektedir. Bu incelemenin temel motivasyonunu, çift başlı bir eksik olarak gördüğümüz şu durum sağlamıştır: Ya Deleuze felsefesine dair çalışmalarda Sinema cildine yeteri kadar önem verilmemiştir ya da Sinema cildine dair çalışmalarda felsefesi arka plana itilmiştir. Söz konusu prototipi elde etmek için ayrı duran bu iki yaka bir araya getirilmektedir. Böylelikle, 90 sonrası Türk sinemasına dair artık bir ezber haline gelen“Yeni”niteliği, teorik ve pratik bir zemin üzerinde temsil bağlamında tartışmaya açılmaktadır. Bu zeminin pratik kısmı, dünya sinemasından 60 filmle örneklendirilmektedir. 90 sonrası Türk sinemasından seçilen 100 film de bu örneklemin devamı olarak görülebilir. Çalışmanın son bölümünde, 90 sonrası Türk sinemasının imge ve gösterge haritası çıkartılmaktadır. 90 sonrası Türk sinemasını imge ve göstergelerle yoklayarak, rizomatik bir film okuması gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma,“Yeni”yi Deleuze'le birlikte imgesel bağlamda düşünmenin sonucu olarak bir kavram önerisinde bulunmaktadır. Bu kavram olumsal imge olarak tanımlanmaktadır. Bu çalışma, içkin ve pratik bir ontolojiyi takip ederek imgeyle başlayıp yeni bir imge türüyle bitirilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to constitute a Deleuzian prototype for Turkish cinema after 90's. For this aim, first of all, Gilles Deleuze's views on cinema are re-evaluated within his philosophy. With the basic motifs in his philosophy, the volume of Cinema is analyzed in detail by separating it into its images and signs. The main motivation for this review is the following situation, which we see as a double-headed shortcoming: Either the Cinema volume was not given enough importance in the studies on Deleuze philosophy or her philosophy was pushed into the background in the studies on the Cinema volume. To get the prototype in question, these two separate collars are brought together. Thus, the“New”quality, which has become a memorization of Turkish cinema after 90's, is being discussed in the context of representation on a theoretical and practical basis. The practical part of this basis is exemplified by 60 films from world cinema. 100 films selected from Turkish cinema after 90's can be seen as a continuation of this sample. In the last part of the study, the image and sign map of Turkish cinema after 90's is drawn. A rhizomatic film reading was carried out by palpating Turkish cinema after 90's with images and signs. This study proposes a concept as a result of thinking about“New”in an imaginary context with Deleuze. This concept is defined as contingent image. This study starts with the image and ends with a new type of image, following an immanent and practical ontology.