COVİD-19 ve multi sistemik inflamatuar yanıt sendromu ile yoğun bakım ihtiyacı olan çocuklarda klinik ve prognoz
Clinical and prognosis in children needing intensive care with COVID-19 and multi systemic inflammatory response syndrome
  1. Tez No: 768103
  2. Yazar: MERVE ÖZKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT ÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Bu çalışmada COVİD-19 ve Multi Sistemik İnflamatuar Yanıt Sendromu (MIS-C) ile yoğun bakım ihtiyacı olan çocuklarda klinik ve prognozun araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bulgular: Retrospektif olarak tasarlanan bu çalışmaya Nisan 2020 –Nisan 2022 tarihleri arasında Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Yoğun Bakım Ünitesinde COVİD-19 ve MIS-C nedeni ile yatırılarak tedavi edilen 1 ay-18 yaş arası 47 Covid-19 ve 26 MIS-C hastası dahil edilmiştir. Hasta verileri, hasta dosyaları ve hastane veri tabanı sistemi üzerinden toplanmıştır. Bulgular: COVİD-19 hastalarının %46,8'i kız, %53,2'si erkek idi. MIS-C hastalarının %38,5'i kız, %61,5'i erkek idi. COVİD-19 grubunda ortanca yaş 12 (alt:1ay-üst17yaş), MIS-C grubunda ortanca yaş 9 (alt:5yaş-max:16yaş) idi. COVİD- 19 grubunda ilk yatış yeri yoğun bakım olan hasta oranı %72,3, MIS-C grubunda ise %96,2 olarak bulundu (p=0,013). COVID-19 grubunda ek hastalık bulunma oranı MIS-C olan gruba kıyasla anlamlı olarak daha yüksek bulundu (p=0,002). COVİD- 19 hastalarında en sık görülen semptom %84,4 ile öksürük ve nefes darlığı idi, MIS-C hastalarında ise %96,7 ile yüksek ateş idi.
Özet (Çeviri)
Aims: The aim of this study was to investigate the clinical and prognosis in children who need intensive care with COVID-19 and Multi Systemic Inflammatory Response Syndrome (MIS-C). Materials and Methods: This study, which was designed retrospectively, was conducted between April 2020 and April 2022, 47 Covid-19 and 26 MIS-C patients between the ages of 1 month and 18 who were hospitalized in Adana City Training and Research Hospital Pediatric Pediatric Intensive Care Units were included. Patient data were obtained from patient files and hospital database system. Results: 46.8% of COVID-19 patients were female and 53.2% male. 38.5% of MIS-C patients were female and 61.5% were male. The median age was 12 (min:1month-max17years) in the COVID-19 group, and 9 (min:5months-max:16years) in the MIS-C group. The rate of patients whose first hospitalization was in the intensive care unit was 72.3% in the COVID-19 group, and 96.2% in the MIS-C group (p=0.013). The rate of comorbidity in the COVID-19 group was found to be significantly higher than the group with MIS-C (p=0.002). The most common symptom in COVID-19 patients was cough and dispnea with 84.4%, and high fever with 96.7% in MIS-C patients.