Geleneksel bankacılık ve dijital bankacılığın geleceği hakkında; sektör çalışanlarının ve banka müşterilerinin beklentilerinin incelenmesi ve elde edilen verilerin analizi
Investigation of the expectations of the employees and the costumers about the future of the digital banking and conventional banking and the analysis of the obtained data
- Tez No: 768104
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAVUZ ÇAĞLAR CERŞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bankalar; para politikaları ve parasal kontrol için bir kanal olmakla birlikte, ekonominin yeniden yapılanmasında ve uzun dönemli sürdürülebilir makroekonomik istikrarın sağlanmasında etkili kurumlardır. Teknoloji alanında gelişmelerin hız kazanması, finansal teknoloji şirketlerinin sayısının artması ve bankacılık hizmetinden müşterinin beklentilerinin artması ile birlikte bankacılık sektöründe yeni bir devir başlamıştır. Günümüzde internet kullanımının yaygınlaşması ve teknolojik cihazların hayatımızda daha fazla yer amasıyla birlikte yaşanan değişiklikler, bankacılık sektöründe de hizmet anlayışına başka bir boyut kazandırmış ve dijital bankacılığa bankaların daha fazla önem vermelerini sağlamıştır. Bankalar geleneksel bankacılık anlayışını bir kenara bırakarak, pazar payındaki hakimiyetini korumak için dijitalleşmede büyük yatırımlar yapmaya başlamıştır. Bankaların diğer hizmet sağlayıcılar ile işbirliğinin artması, hizmet sunumunda inovasyon sağlayarak; yeni müşterileri çekeceği ve mevcut müşterilerin verilerinin analizini yaparak kişiselleştirilmiş hizmet ve tekliflerin sunulacağı bir hizmet sektörüne dönüşmesi öngörülmektedir. Bu da açık bankacılığın ülkelerdeki finansal hizmet sektörü açısından ne kadar önemli bir yeri olduğunu ortaya koymaktadır. Böylelikle müşteri ihtiyaçlarının doğru bir şekilde karşılanması ile de müşteri bağlılığının artacağı tahmin edilmektedir. Bankalar finansal teknoloji firmaları ile hem rekabet halinde olup hem de iş birliği yaparak müşterilere ve kurumlara yeni fırsatlar çıkarmak üzere çalışmalarını yoğunlaştıracaklardır. Yaşanan bu finansal teknolojik devrimde geride kalmak istemeyen ülkeler hızlı bir şekilde gerekli regülasyonlar ile aksiyon almaktadırlar. Bu tezde geleneksel bankacılık çalışanlarının ve banka müşterilerinin görüşleri alınmış. Dijital bankacılığa geçişte müşterilerin ve banka çalışanlarının beklentileri incelenerek elde edilen veriler analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
While banks are a channel for monetary policy and monetary control, they are effective institutions in restructuring the economy and ensuring long-term sustainable macroeconomic stability. A new era is beginning in the banking sector with the acceleration of developments in the field of technology, the increase in the number of financial technology companies, the expectation that fintech companies will take an important place in the sector, and the change in customer needs from banking services. Today, the widespread use of the internet and the increasing use of technological devices in our lives have brought another dimension to the services in the banking sector and made banks give more importance to digital banking. Banks have started to make large investments in digitalization in order to maintain their dominance in the market share by leaving traditional banking aside. Increasing cooperation of banks with other service providers will provide innovation in financial services. This will attract new customers to take up financial services. It will also create a service sector where personalized services and offers will be offered by analyzing existing customer data. Thus, it is estimated that customer loyalty will increase by meeting customer needs correctly. Banks will intensify their efforts to create new opportunities for customers and institutions by both competing and collaborating with financial technology companies. Countries that do not want to be left behind in this financial technological revolution are taking action quickly with the necessary regulations. In this thesis, the opinions of traditional banking employees and bank customers were taken. The data obtained by examining the expectations of customers and bank employees in the transition to digital banking were analyzed.