Pandemi dönemi tüketici çevrimiçi satın alma davranışı: Gıda takviyesi ürünlerine yönelik bir araştırma
Consumer online purchasing behavior in the pandemic period: A research on food supplementary products
  1. Tez No: 768107
  2. Yazar: NAZ BAYRAKTAR ÖZDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADRİ GÖKHAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Çin'den tüm dünyaya yayıldığı tahmin edilen Covid-19 virüsü kısa bir sürede tüm dünyayı etkisi altına almayı başarmıştır. Dünya sağlık örgütü tüm dünyada pandemi ilan etmiştir. Yaklaşık 2,5 sene süren bu virüs, dünya sağlık örgütünün açıkladığı verilere göre 6 milyondan fazla kişi hayatını kaybetmiştir. Tüm dünyayı etkisi altında alan bu virüs insanlığı yeni bir sürece sürüklemiştir. İnsanlar ölümcül virüse yakalanmamak için bağışıklık sistemlerini güçlü tutmaya çalışmış bu nedenle çeşitli gıdalara, takviye edici gıda ve vitaminlere sarılmıştır. Dünyaca sağlık sistemini zarara uğratan Covid-19 virüsü aynı zamanda ülkelerin ekonomisini de kötü yönde etkilemiştir. Pandemi şoku ile birlikte tüm dünya alışılagelmiş olan satın alma davranışını değiştirmiş ve ihtiyaçlarını karşılamak için çevrimiçine alışverişe başvurmuştur. Bu durum daha önce çevrimiçine satış gerçekleştiren firmaların yararına olsa da birçok firma ciddi zarara uğramıştır. Araştırma konusu göz önüne alındığında, araştırma modelinin tarama modeli olmasına karar verilmiştir. Araştırma kapsamına ise çevrimiçine alışveriş ile gıda takviyesi alan 400 katılımcı alınmıştır. Katılımcılardan elde edilen veriler, SPSS-25 istatistik programında analiz edilmiştir. Araştırma sonunda, tüketicilerin satın alma davranışlarının cinsiyet, çalışma durumu ve çevrimiçi alınan gıda takviyesi türüne göre anlamlı bir fark göstermediği sonucu elde edilmiştir. Ayrıca yaş grubu, eğitim durumu, gelir durumu, Covid-19 döneminde çalışma durumu, Covid-19 geçirme durumu, Covid-19 aşısı olma durumu, gıda takviyesi kapsamında bilgi alınan yer, gıda takviyesi alma nedeni, gıda takviyesinin faydasını görme durumu, gıda takviyesi kullanım sıklığı, gıda takviyesinin Covid-19'u engellediğine dair inanç durumu kapsamında ise anlamlı sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Covid-19 virus, which is estimated to have spread from China to the whole world, has managed to affect the whole world in a short time. The World Health Organization has declared a pandemic all over the world. This virus, which lasted about 2.5 years, has killed more than 6 million people, according to the data announced by the World Health Organization. This virus, which has taken the whole world under its influence, has dragged humanity into a new process. People tried to keep their immune systems strong in order not to catch the deadly virus, so they were wrapped in various foods, supplements and vitamins. The Covid-19 virus, which harmed the world health system, also adversely affected the economy of countries. With the shock of the pandemic, the whole world has changed the usual buying behavior and resorted to online shopping to meet their needs. Although this situation has benefited the companies that made online sales before, many companies have suffered serious losses. Considering the research subject, it was decided that the research model would be a scanning model. In the scope of the research, 400 participants who bought food supplements through online shopping were included. The data obtained from the participants were analyzed in the SPSS-25 statistical program. At the end of the research, it was concluded that the purchasing behaviors of consumers did not show a significant difference according to gender, employment status and the type of food supplement purchased online. In addition, age group, education status, income status, working status during the Covid-19 period, Covid-19 status, being vaccinated against Covid-19, the place where information was obtained from the food supplement, the reason for taking the food supplement, the benefit of the food supplement, the food supplement Significant results were obtained within the scope of the frequency of use and the belief that the food supplement prevents Covid-19.