Küresel salgının Ankara ili kentsel su tüketimine etkileri
The effects of pandemic on urban water consumption in Ankara
  1. Tez No: 768114
  2. Yazar: REYYAN GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER SERDAR ANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Entegre Su Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Temiz içilebilir su kaynaklarına ihtiyacın en fazla hissedildiği Koronavirüs küresel salgınıyla birlikte kentsel su tüketimine olan bağımlılık artmıştır. Bu konuda Koronavirüs salgını öncesi ve sonrası kentsel su tüketimi ile ilgili kapsamlı bir çalışma Türkiye'de yapılmamıştır. Bu boşluğu doldurması açısından gerçekleştirilen çalışmanın amacı Ankara ilinde küresel salgınla birlikte kentsel su tüketiminde bir artış olup olmadığını tespit etmektir. Çalışmanın materyalleri 2010-2021 yılları arasında Ankara iline ait aylık su tüketim verilerinden oluşmaktadır. Çalışmada materyal olarak salgın öncesi (Temmuz 2018'den, Şubat 2020'ye kadar) ve salgın sonrası (Mart 2020 ile, Ekim 2021 aralığı) olmak üzere 2 dönem ve 40 ay kullanılmıştır. Mann-Whitney U testi ve Genişletilmiş Dickey-Fuller testi kullanılarak su tüketimindeki değişim analiz edilmiştir. Sonuçta konut su tüketiminde artış trendi, işyeri su tüketiminde azalış trendi bulunmuş, toplam tüketimde ise salgın öncesi ve salgın sonrası dönemler için anlamlı bir değişim görülmemiştir. Ayrıca en fazla artışın %94 artış oranıyla 2020 Haziran ayında konut su tüketiminde yaşandığı görülmüştür. İşyeri su tüketiminde ise %74 oranda azalma belirlenmiştir. Salgın öncesi ve sonrası konutlarda su kullanımı için Dickey-Fuller testi değerleri sırasıyla -3.58688 ve -3.7799 olarak bulunmuş ve bu değerler kritik değerin (-3.42) dışında olduğu için bu veri setlerinde birim kökün olduğu ve kullanılan su miktarlarının zaman içinde değişime uğradığı görülmüştür. Mann-Whitney U Testi sonuçlarına göre salgın öncesi ve salgın sonrası 20 aylık dönemlere göre konutlarda su kullanımındaki farklılık istatistik olarak önemli çıkmıştır ve medyan değerlerine göre salgın öncesinden salgın sonrasına doğru artan bir trend izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Dependence on urban water consumption has increased with the coronavirus global epidemic, which makes the need for clean potable water resources increased. In this regard, a comprehensive study on urban water consumption before and after the coronavirus epidemic has not been conducted in Turkey. The study is important in terms of filling this gap. The aim of this study is to determine whether there is an increase in urban water consumption with the global epidemic. The materials of the study consist of monthly water consumption data of Ankara province between 2010-2021. In the study, 2 periods and 40 months were used as the method before the epidemic (July 2018, February 2020) and after the epidemic (March 2020, October 2021). The change in water consumption was analyzed using Mann-Whitney U test and Augmented Dickey-Fuller test. As a result, an increasing trend in residential water consumption and a decreasing trend in workplace water consumption were found, and there was no significant change in total consumption for the 20-month period before the epidemic and the 20-month period after the epidemic. In addition, it was observed that the highest increase was experienced in residential water consumption in June 2020 with an increase of 94%. Workplace water consumption decreased by 74%. Dickey-Fuller test values for water use in residences before and after the pandemic were found to be -3.58688 and -3.7799, respectively, and since these values were outside the critical value (-3.42), it was seen that there was a unit root in these data sets and the amount of water used changed over time. According to the results of the Mann-Whitney U Test, the difference in water use in houses according to the 20-month periods before and after the pandemic was statistically significant, and an increasing trend was observed from pre-pandemic to post-pandemic according to median values.