17. ve 18. yüzyıl Osmanlı kitap sanatlarında çiçek motiflerinin katı' sanatında yorumlanması
The interpretation of flower motifs in 17th and 18th century Ottoman book arts in Turkish paper carving
  1. Tez No: 768116
  2. Yazar: BURCU ERYILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERAL BÜYÜKYAZICI
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Crafts, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 302
Özet
Osmanlı kitap sanatlarının en temel motiflerinden biri olarak kullanılan ve bitkisel motiflerden olan çiçekler önemli bir yer tutar. Bu araştırmada köklü bir geçmişe sahip olan Osmanlı kitap sanatlarının 17. ve 18. yüzyılda Batılılaşma hareketleri ile başlayan ve ilk olarak kültür hayatında kendini hissettiren yarı natüralist ve natüralist bezeme etkilerinin kitap sanatları içindeki durumunu ortaya koymayı hedeflemektedir. Yapılan araştırma kitap süsleme sanatlarından tezhip, minyatür, cilt ve katı' sanatında kullanılan natüralist ve yarı natüralist çiçek desenlerinin araştırılması, belgelenmesi, tanıtılması ve sonrasında yeni tasarımlarla uygulama yapılmasını amaçlanmaktadır. Yapılan araştırmalardan esin kaynağı olarak 9 adet özgün katı' çalışma üretilmiştir.1 adet reprodüksiyon çalışma tüm aşamaları ile anlatılarak çalışılmıştır. Araştırma; dönemdeki kullanılan çiçekleri ortaya koyma açısından ve araştırmacılara esin kaynağı alma açsısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
Flowers, which are used as one of the most basic motifs of the Ottoman book arts and one of the floral motifs, have an important place. In this research, it is aimed to reveal the situation of the semi-stylized and naturalistic ornamental effects of the Ottoman book arts, which have a deep-rooted history, in the book arts, which started with the Westernization movements in the 17th and 18th centuries and made itself felt first in the cultural life. The aim of the research is to research, document and introduce the naturalistic and semi-stylized flower patterns used in the art of illumination, miniature, book binding art and Turkish paper carving art, and then to practice with new designs. As a source of inspiration from the researches, 9 original 'Turkish paper carving art' studies were produced. 1 replica work was studied by explaining it with all its stages. The research is important in terms of revealing the flowers used in the period and in terms of being a source of inspiration for the researchers.