Management of municipal projects using geographic information systems GIS
Belediye projelerinin coğrafi bilgi sistemleri CBS ile yönetimi
  1. Tez No: 768115
  2. Yazar: NAGHAM ABDULSALAM KHLAIF AL-SURAIFI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCER ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Hizmet sunumunun olmaması olgusu, vatandaşların yaşamını olumsuz etkileyen, özellikle belediye hizmetleri ve altyapı hizmetleri başta olmak üzere Irak'ın şu anda muzdarip olduğu en önemli sorunlardan biri haline gelmiş ve bu projelerin temele dayalı olarak yönetilmesinin yollarını bulmak gerekiyordu. gerçek veritabanları. Bu çalışma, Al-Rifai şehrinde altyapı hizmetlerinin durumunu temsil eden bir dizi özel harita içeren bir merkezi veri bankasının kurulması üzerinde çalışırken, belediye projelerinin yönetimine izin veren internet üzerinden gelişmiş bir idari sistem hazırlamayı amaçlamaktadır. Irak. Günümüzde coğrafi çalışmalar, en önemlisi coğrafi bilgi sistemleri teknolojisi olan haritaların hazırlanması ve temsil edilmesinde daha gelişmiş yöntemlerle zenginleştirilmesine katkıda bulunduğundan, insan zihninin teknoloji ve bilgi alanında elde ettiği gelişmelerden faydalanmaktadır. Bu alana ilgi duyanların pek çok çilesini çözmek. İlerlemeye ayak uydurabilmek ve en fazla sayıda çevrimiçi haritaya sahip olmak için (ArcGIS Online) kullanıldı. Coğrafi verilerin depolanmasını, çalışma grupları oluşturulmasını, grup üyelerine belirli izinlerin atanmasını, özel veya genel grupların oluşturulmasını sağlayan ve verilere kesintisiz erişim sağlayan çevrimiçi bir sistemdir. Ve projenin tüm üyeleri arasında aynı anda iletişim kurmak için toplanan verilerin kalitesini ve sonuçların değerini belirleyen saha çalışması yöntemlerinden biri olan Collector programı kullanıldı. Böylece karar vericilere hızlı bir şekilde başvurulabilen ve mekansal olarak temsil edilebilen ayrıntılı veriler sağladığı ve bu da uygun kararın alınmasına yardımcı olduğu ve ayrıca hacim hakkında doğru ve net bilgilere erişim sağladığı için yeni bir yönetim yöntemi olarak kabul edildi. Hizmet projelerinin uygulanması için önceliklerin belirlenmesi ve diğer alanlardan önce uygulamada önem verilmesi gereken alanların belirlenmesi ile net planların hazırlanmasına yardımcı olur. bu projelerin maliyeti
Özet (Çeviri)
The phenomenon of lack of service provision has become one of the most important problems that Iraq is currently suffering from, especially municipal services and infrastructure services, which negatively affected the lives of citizens, and it was necessary to find ways to manage these projects based on real databases. This study aims to prepare an advanced administrative system via the Internet that allows the management of municipal projects while working on the establishment of a central data bank containing a set of specialized maps that represent the state of infrastructure services in the city of Al-Rifai in Iraq. Geographical studies benefit today from the developments achieved by the human mind in the field of technology and information, as they have contributed to enriching it with more advanced methods in preparing and representing maps, the most important of which is the technology of geographic information systems. To solve many of the ordeals of those interested in this field. In order to keep pace with the progress and to have the largest number of maps available online, (ArcGIS Online) was used. It is an online system that allows storing geographical data, creating workgroups, assigning certain permissions to group members, allowing the creation of private or public groups, and providing seamless access to data. And in order to communicate between all members of the project simultaneously, the Collector program was used, which is one of the methods of fieldwork that determines the quality of the collected data and the value of the results. Thus, it was considered a new method of management as it provides decision-makers with detailed data that can be quickly referenced and represented spatially, and this helps to make the appropriate decision, and it also allows access to accurate and clear information about the volume of services provided and the future need for them, which helps in preparing clear plans with Determining priorities for the implementation of service projects and determining the areas that should be given importance in implementation before other areas, as well as the possibility of setting budgets for the costs of these projects