Çok-boyutlu kaotik sistemlere dayalı renkli görüntü şifreleme yöntemi
Color image encription method based on multi-dimentional chaotic systems
  1. Tez No: 768162
  2. Yazar: MİR MOHAMMAD REZA ALAVİ MİLANİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SALİM CEYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bilişim teknolojilerinin gelişmesi ve internette yayınlanan verilere yetkisiz erişim olasılığının artmasıyla birlikte verilerin korunması ihtiyacı önemli bir konu haline gelmiştir. Veri güvenliğinde faydalı olabilecek yöntemlerden biri şifrelemedir. Veri şifreleme kullanılarak, veriler farklı ortamlarda güvenli bir şekilde kolayca dağıtılabilir. Bu tez, dijital görüntüler için kaos teorisine dayalı bir şifreleme yöntemini sunmakta ve incelemektedir. Şifrelenmiş görüntüler üzerinde yapılan testler ve analizler, sunulan yöntemin gerekli verimliliğe sahip olduğunu göstermektedir. Şifreleme, bilgileri yalnızca yetkili kişilerin anlayabileceği şekilde düzenleme yöntemidir. Teknik olarak bu, düz metni şifreli metne dönüştürme işlemidir. Daha basit bir ifadeyle, şifreleme, okunabilir verileri alır ve anlaşılmaz ve rastgele görünecek şekilde değiştirir. Şifreleme, bu işlemi gerçekleştirmek için bir şifreleme anahtarının kullanılmasını gerektirir. Bu anahtar, şifreli mesajın hem göndericisinin hem de alıcısının bildiği bir dizi matematiksel değerdir. Şifrelenmiş veriler rastgele gibi görünse de şifreleme mantıksal ve öngörülebilir bir şekilde yapılır, öyle ki şifrelenmiş verilere sahip olan ve verileri şifrelemek için kullanılan anahtara sahip olan taraf, verilerin şifresini çözebilir ve düz metne dönüştürebilir. Ancak güvenli bir şifreleme, üçüncü bir tarafın tahmin edemeyeceği veya şifrelenmiş metni çeşitli araçlar kullanarak düz metne dönüştüremeyeceği kadar karmaşık olmalıdır. Bu tezde, görüntü şifreleme için etkin bir yöntem önerilmiştir. Uygulamadan sonra önerilen yöntem, veri güvenliği analizi için var olan çeşitli araçlarla değerlendirilmiştir. Sonuçlar, önerilen yöntemin görüntü şifreleme için kabul edilebilir olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
With the development of information technologies and the increase in the possibility of unauthorized access to data published on the Internet, the need for data protection has become an important issue. One of the methods that can be useful in data security is encryption. By encryption, data can be easily distributed securely in different environments. This article presents and examines a chaos theory-based encryption method for digital images. Tests and analysis on encrypted images show that the presented method has the necessary efficiency. Encryption is a method of organizing information in such a way that only authorized persons can understand it. Technically, this is the process of converting plain text to ciphertext. In simpler terms, encryption takes readable data and changes it to appear incomprehensible and random. Encryption requires the use of an encryption key to perform this operation. This key is a set of mathematical values known to both the sender and receiver of the encrypted message. Although encrypted data may seem random, encryption is done logically and predictable so that the party that owns the encrypted data and owns the key used to encrypt the data can decrypt the data and convert it to plain text. However, secure encryption must be so complex that a third party cannot guess or convert the ciphertext to plain text using various tools. In this thesis, an efficient method for image encryption is proposed. After the application, the proposed method was evaluated with various tools available for data security analysis. The results show that the proposed method is acceptable for image encryption.