Determining the role of CCL4 gene in multiple sclerosis
CCL4 geninin multipl sklerozdaki rolünün belirlenmesi
- Tez No: 768173
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA İNCİ ÖZDEMİR, PROF. DR. YASEMİN GÜRSOY ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Multipl Skleroz (MS), dünya çapında yaklaşık 2,5 milyon insanı etkileyen merkezi sinir sisteminin (CNS) kronik nöroinflamatuar bir hastalığıdır. Duyusal ve görme bozuklukları, motor bozukluklar, yorgunluk, ağrı ve kognitif yetersizlik semptomları olan hastalarda ciddi fiziksel sakatlıklara neden olur. Birçok nörodejeneratif hastalık gibi, henüz cevaplanmamış kilit sorular mevcuttur. MS patolojisini anlamak için yaygın olarak yapılan deneyler olmasına rağmen, klinik uygulamalar sınırlıdır ve tanı için yeni biyobelirteçlerin geliştirilmesi önemlidir. C-C motifli kemokin ligandı 4 (CCL4) geni, kromozom 17'nin q-kolunda kümelenmiş birkaç sitokin geninden biridir. Sitokinler, enflamatuar ve bağışıklık düzenleyici süreçlerde işlev gören bir salgılanmış protein ailesidir. CCL4'ün MS'de bir rolü olabileceğini gösteren bazı yeni çalışmalar vardır. Çalışmamızda, CCL4 genini susturarak farelerde rolünü göstermeyi amaçladık. MS'nin hayvan modeli, Deneysel otoimmün ensefalit, 24 dişi, 8 haftalık Balbc faresi üzerinde Proteolipid proteini (PLP) ile indüklendi ve intraperitoneal shRNA-LV enjeksiyonu, PLP ile immünizasyondan 2 saat önce yapıldı. Klinik skor ve ağırlık (2 günde bir) 20 gün boyunca ölçüldü. ELISA sonuçları, başarılı bir şekilde gerçekleştirilen PLP immünizasyonunu gösterdi. Beyin ve omurilik boyamalarında, lezyonlarda BBB sızıntısı ve hücre infiltrasyonu gibi MS modelinin patolojik kanıtları tespit edildi. Sham ve scrambled gruplarının % ağırlık değişimi, PLP ve CCL4 gruplarından anlamlı ölçüde daha yüksek bulundu. Yapılan davranış analizinde PLP grubunun sahip olduğu motor becerilerdeki gücü daha az bulunmasına karşın, PLP grubunda 16.günde CCL4 ile susturulmuş gruba göre anlamlı bir skor azalışı ve iyileşme vardı. Bütün bu bulgular CCL4'ün MS de var olabilecek potansiyel rolü için gelecekte yapılacak çalışmaları desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Multiple Sclerosis (MS) is a chronic neuroinflammatory disease of the central nervous system (CNS) that effects approximately 2.5 million people worldwide. It causes serious physical disabilities in patients with the symptoms of sensory and visual disturbances, motor impairments, fatigue, pain, and cognitive deficits. Like many neurodegenerative diseases, there are key questions that are unanswered yet. Although there are widely performed experiments in order to understand the pathology of MS, the clinical applications are limited and it is important to develop new biomarkers for diagnosis. The C-C motif chemokine ligand 4 (CCL4) gene is one of several cytokine genes that are clustered on the q-arm of chromosome 17. Cytokines are a family of secreted proteins that function in inflammatory and immunoregulatory processes. There are some recent studies that demonstrate CCL4 may have a role in MS. In our experiment, we aimed to show its role in mice by knocking-down the CCL4 gene. The animal model of MS, Experimental autoimmune encephalitis (EAE), was induced with Proteolipid protein (PLP) on 24 female, 8-week old Balbc mice, and intraperitoneal shRNA-LV injection was done 2 hours before PLP immunization. Clinical score and weight (every 2 days) were performed for 20 days. ELISA results demonstrated that immunization performed successfully. Staining of brain and spinal cord sections proved pathological evidence of MS model such as BBB leakage and cell infiltration in the lesions. %Weight change of sham and scrambled shRNA were significantly higher then PLP and CCL4 groups. The CCL4 silenced group showed significantly higher scores as PLP group showed a recovery decrease at day 16 even though inverted screen test at day 16 provides PLP group strength significantly lower then CCL4 group. All these results points out to the possible role of CCL4 in MS pathophysiology and future studies are granted.