The postcolonial 'Other' in Arthur C. Clarke's Childhood's End and its TV adaptation
Arthur C. Clarke'ın Childhood's End Romanında ve TV uyarlamasında postkolonyal 'Öteki'
  1. Tez No: 768175
  2. Yazar: NUSRET EMRE İKİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EKİN GÜNDÜZ ÖZDEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tez, postkolonyalizm ile birlikte daha yaygın bir şekilde hayatımıza girmiş olan“Öteki”kavramının zaman içindeki evrimini bilim kurgu türündeki eserler üzerinden incelemeyi amaçlamaktadır. Bunu Arthur C. Clarke'ın yazmış olduğu 1953 basımlı Childhood's End ve bu eserin 2015 yılında yayınlanmış Amerikan mini dizi adaptasyonunu karşılaştırarak yapmayı amaçlamıştır. Bu eserler“Öteki”kavramının takibini kolaylaştırdıkları için seçilmişlerdir.“Öteki,”postkolonyal dönemden önce bile var olan bir kavramdır. Bu nedenle kolonyalizm ve emperyalizm gibi kavramlarla daha sonradan var olan postkolonyalizm ve neokolonyalizm gibi kavramların anlaşılması bu konu için elzemdir. Bu nedenle tezin ilk bölümü bu kavramların açıklanmasına ve bilim kurgu içindeki yerlerini anlamaya ayrılmıştır. İkinci bölümde ise“Öteki”kavramı detaylandırılıp Anglo-Amerikan kültüründeki yeri anlatılmıştır. Bu bölümde aynı zamanda bilim kurgu içinde“Öteki”tasvirinin gelişimine yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, Childhood's End incelenerek şimdiye kadar edinilmiş olan bütün bilgiler bağlamında analiz edilmiştir. Yazarın kitapta kolonyalizmden postkolonyalizme geçiş sürecinde deneyimledikleriyle mini dizide yirmi birinci yüzyıl Amerikan kültürünün çarpışmasının etkileri anlatılmış olup zamanın eserin adaptasyonu üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Kitaptaki ve mini dizideki değişik“Öteki”türleri tartışılmış, özellikle zamansal ve kültürel farklılıkların yarattığı değişimler ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the concept of the“Other,”which entered into our lexicon after postcolonialism by looking at it from the angle of science fiction. To do this, the thesis will compare Arthur C. Clarke's Childhood's End published in 1953 with its 2015 American miniseries adaptation directed by Nick Hurran. These works were chosen specifically because they can be used to establish a clear vision of the evolution of the“Other.”The“Other”existed before postcolonialism in different forms. Therefore, this thesis will delve into colonialism and imperialism, also the terms such as postcolonialism and neo-colonialism which are a must for understanding the main topic. For this reason, the first chapter was set aside to explain these terms and their place in science fiction. In the second chapter, the term“Other”is detailed and its place within Anglo-American culture is explained. Also, in this chapter, the evolution of the“Other”within science fiction has been given its place. The third chapter puts all of this acquired knowledge into practice by examining Childhood's End. The writer's experiences during the periods of colonialism and postcolonialism are put against the twenty-first century American culture in order to understand the effect of time on the work. Different varieties of“Other”present within the novel and the miniseries are discussed and the discussions are used to show the effect of a different time and culture.