Salnâmelere göre II. Abdülhamid döneminde Yanya vilâyetinde eğitim (1876-1909)
Education in Ioannina province in the era of Abdulhamid II. according to yearbooks (1876-1909)
- Tez No: 768176
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİD OLGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Çalışmanın Birinci Bölümünde, yeniden yapılanma denilen Tanzimat Dönemi ve II. Abdülhamid Dönemi eğitiminin Osmanlı Devleti'ne tesiri ele alınmıştır. Bu bölüm, devletin bünyesindeki okullar, öğretmen ve öğrenciler, ders programları, ödül-ceza sistemi, diplomalar, eğitim ve öğretimin amacı, sorunları, eğitim sisteminin yapısı, devlet aydınlarının düşünceleri ve tartışmaları, eğitimi düzenleme ve iyileştirme çalışmaları vb. konu başlıkları etrafında şekillenmiştir. Çalışmanın İkinci ve Üçüncü Bölümlerinde, Yanya Vilâyetinin tarihçesi, çok uluslu yapıya sahip olan vilâyetin bünyesinde barındırdığı Rum, Bulgar ve Ulah milletleri ve mektepleri, Arnavut Milliyetçiliği hakkında bilgi verilmiştir. Son olarak Yanya Vilâyetine bağlı sancak ve kazalarda bulunan eğitim kurumları, mekteplerdeki müdürler, muallimler, muallimeler, çalışan görevliler, öğrenci sayıları hakkında elde edilen bilgiler zaman zaman karşılaştırmalı olarak yıllara göre tablolar halinde aktarılmıştır. Dördüncü Bölümde ise Yanya Vilâyetinde bulunan Maârif Meclisleri bu meclislerde görev alan memurlar, vilâyet sancaklarında bulunan maârif komisyonu başkanları ve üye sayıları ele alınmıştır. Bunun haricinde vilâyette kurulan matbaa ve kütüphaneler hakkında bilgi verilirken maârif alanında yapılan masraflara da değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the first part of study, the Tanzimat Period and II. The effect of the education of the Abdulhamid Period on the Ottoman Empire has been discussed. This section covers schools, teachers and student within the state, curricula, reward-punishment system, diplomas, the purpose and problems of education and training, the structure of state intellectuals, education regulation and improvement studies, etc. Shaped around the topics. In the Second and Third Chapters of the study, information is given about the history of the Ioannina Province, the Greek, Bulgarian and Vlach nations and school and Albanian Nationalism, which the province has a multinational structure. Finally, the information obtained about the educational institutions in the sanjaks and districts of the Ioannina Province, the principals in the schools, the teachers, the teachers, the staff and number of students are presented in tables, from time to time, comparatively. In the Fourth Chapter, the Educational Assemblies in the Ioannina Province, the officials who took part in these assemblies, the heads of the education commissions in the provincial sanjaks and the number of members were discussed. Apart from this, while giving information about the printing press and libraries established in the province, the expenses incurred in the field of education were also mentioned.