OECD ve Legatum Refah Endeksi verileri ışığında Türkiye'nin sosyal devlet sınıflandırmasındaki yeri ve durumunun tespiti
Turkey's place and determination of status in social state classification according to data of OECD and Legatum Prosperity Index
- Tez No: 768177
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SUAT TAŞKESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Sosyal (refah) devlet anlayışı, genel olarak toplumsal adaletin ve refahın yükseltilmesini amaçlayan bir devlet modelidir. Bu model, küresel ve bölgesel dinamiklerin doğrudan ve/ya dolaylı etkileri yanında ülkelerin tarihsel, siyasal ve kültürel koşullarına bağlı olarak da farklı özellikler gösterebilmektedir. Bu çalışmada, sosyal devlet anlayışının, Türkiye örneklemi üzerinden gelişimi genel olarak ele alınmıştır. Türkiye'de uygulanan sosyal devlet politikalarının tarihsel süreçte ne düzeyde başarılı olduğu, küresel ölçekteki karşılaştırmalar ve uluslararası veriler ışığında değerlendirilmiştir. Buna göre çalışmada ilk olarak teorik ve tarihsel düzlemde sosyal devlet olgusu ele alınmakta ve daha sonra, OECD (1980-2021) ve Legatum Refah Endeksi (2007-2021) verileri ekseninde, karşılaştırmalı bir perspektifle Türkiye'nin sosyal devlet modellerinden hangisine dâhil olup/olmadığı ifade edilmektedir. Çalışmada, nitel ve nicel araştırma yöntemleri birlikte kullanılmış, OECD ve Legatum Refah Endeksi verileri Türkiye'ye özgü verilerle karşılaştırılarak değerlendirilmiştir. Türkiye'nin, yapılan çalışmaya göre“Liberal Refah Devleti Modeli, Muhafazakâr Refah Devleti Modeli, Sosyal Demokratik Refah Devleti Modeli ve Güney Avrupa Refah Devleti Modeli”sınıflandırmalarının herhangi birine dâhil olmadığı gibi sosyal devlet uygulamalarında da önemli eksiklikler taşıdığı görülmüştür. Özellikle son yıllarda önemli bir nüfus kesiminin sosyal güvencelerden yoksun olması, işsizlik oranlarının artması ve gelir dağılımındaki adaletsizlik, sosyal devlet olgusu bağlamında Türkiye'nin en önemli sorunları olarak öne çıkmaktadır. Öte yandan refah seviyesi yüksek ve sosyal devlet anlayışı güçlü olan ülkelerin aynı zamanda gelişmiş demokrasilere sahip olması, sosyal refah ile demokratik rejimler arasında da doğrusal bir ilişki olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The understanding of the social (prosperity) state is generally a state model that aims to increase social justice and prosperity. This models shows different characteristics depending on the historical, political and cultural conditions of the countries as well as the direct and/or indirect effects of global and regional dynamics. In this study, the development of the social state understanding through the sample of Turkey has been discussed generally. The success of the social state policies implemented in Turkey in the historical process has been evaluated according to global comparisons and international datas. Accordingly, in the study, firstly, the social state phenomenon has been discussed theoretically and historically. Afterwards, it has been expressed which of the social state models Turkey is/is not included in with a comparative perspective according to OECD (1980-2021) and Legatum Prosperity Index (2007-2021) datas. In the study, qualitative and quantitative research methods were used together, and OECD and Legatum Prosperity Index datas were evaluated by comparing them with datas specific to Turkey. According to the study, it has been observed that Turkey is not included in any of the classifications of“Liberal Prosperity State Model, Conservative Prosperity State Model, Social Democratic Prosperity State Model and Southern European Prosperity State Model”and Turkey has important deficiencies in social state practices. Especially in recent years; the lack of social security of a significant part of the population, the increase in unemployment rates and the injustice in income distribution stand out the most important problems of Turkey in the context of the social state phenomenon. On the other hand, the fact that countries with a high level of prosperity and a strong understanding of social state; those countries also have developed democracies shows that there is a linear relationship between social prosperity and democratic regimes.