Hedef programlama olarak modellenmiş MINMAD regresyon problemine genetik algoritma yaklaşımı
- Tez No: 76818
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AYŞEN APAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi HEDEF PROGRAMLAMA OLARAK MODELLENMİŞ MINMAD REGRESYON PROBLEMİNE GENETİK ALGORİTMA YAKLAŞIMI Özlem Müge AYDIN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü İstatistik Anabilim Dalı Danışman: Doç.Dr.Ayşen APAYDIN 1998, Sayfa: 74 Jüri : Prof.Dr. Gülsüm HOCAOĞLU Doç.Dr.Ayşen APAYDIN Doç. Dr. Fazıl ALİEV Bu çalışmada, çok değişkenli çoklu regresyon problemi, bir Hedef Programlama problemi olarak modellenmiştir. Bu modelde, değişken sayısının, klasik regresyon çözümlemesindeki değişken sayısından fazla olduğu görülmüştür. Değişken sayısının çok olduğu durumlarda tatmin edici sonuçlar veren Genetik Algoritmalar kullanılarak, problem çözülmüştür. Uygulamada verilen problem, klasik regresyon yöntemleri, Hedef Programlama ve Genetik Algoritma süreçleri kullanılarak ayrı ayrı çözülmüş ve sonuçlar karşılaştırılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Genetik Algoritmalar, Hedef programlama, Çok değişkenli çoklu regresyon, En küçük ortalama mutlak sapma
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis GENETIC ALGORTHM APPROACH TO MINMAD REGRESSION PROBLEM MODELLED AS A GOAL PROGRAMMING MODEL Özlem Müge AYDIN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Statistics Supervisor: Assoc. Prof.Dr.Ayşen APAYDIN 1998, Page:74 Jury: Prof.Dr. Gülsüm HOCAO?LU Assoc.Prof.Dr.Ayşen APAYDIN Assoc. Prof.Dr. Fazıl ALİEV In this work, a multivariate multiple regression problem is modelled as a Goal Programming problem. After modelling the problem, it was seen that the number of variables increased. Genetic Algorithms give good enough solutions for the problems that have large number of variables. The problem is solved by using the Genetic Algorithm processes. At the end of this work, the results obtained from regression analysis, goal programming and Genetic Algorithms are compared. KEY WORDS: Genetic Algorithms, Goal programming, Multivariate multiple regression. Minimum sum of absolute deviations