Numerical analysis and simulation of reinforced concrete beam deformation
Betonarme kiriş deformasyonunun sayısal analizi ve simülasyonu
- Tez No: 768186
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCER ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Beton yapının deformasyonu, elemanda istenmeyen aşırı gerilmelerin oluşması ve donatının çatlaklara yol açması ve yapının genelini zayıflatması nedeniyle ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Bir beton kiriş üzerindeki sehimin çeşitliliği, yükleme durumu ve kirişin fiziksel özellikleri dahil olmak üzere birçok faktöre bağlıdır. Sapma davranışını analiz etmek ve değerleri tespit etme yolunu basitleştirmek, o tasarımcının üyenin mevcut gücünü ve bu gücü arttırmaya yönelik gerçek ihtiyacı bulmasını destekleyebilir. Çalışma, betonarme kirişlerin konsantre yük altında ve düzgün yayılı yük altında sehiminin önemli bir rakamını ortaya koymayı amaçlamıştır. Kirişin açıklığı boyunca oturmanın büyüklüğü, her bir yükleme durumu için mesnetteki düşük değerlerden maksimum değerlere kadar değerlendirildi. Çalışma, sonlu elemanlar tekniğini kullanarak, mesnetten hesaplanan segment sayısını, sapmanın tespit edilmesi gerektiğinde kesite bağlamak için bundan daha fazla hareket eder. Çalışma, çift entegrasyon yöntemini kullanmış ve her yükleme koşulu için yeni formüller türeterek güncellemiştir. Her bir durum için maksimum sapma belirlenmiş ve tablolar ve şekillerde açıklanmıştır. Kirişlerin çeşitli uzunluklarına bağlı olarak artan sehimler tabloda gösterilmiştir. Çalışma daha sonra sapma derecesini bulmak için adımları kolaylaştırmak için doğrusal formüller oluşturmak için doğrusal regresyon tekniğini kullandı. Yeni formüller, açıklığın ortasında türetilen ve hesaplanan oturma arasındaki fark açıklanarak test edildi. Fark o kadar küçüktü ki, segmentlerin sayısı ve açıklık uzunluğunun yanı sıra elastisite modülü ve atalet momentine dayanan lineer denklemi kullanmanın geçerliliğini gösteriyordu. Çalışma, ANSYS programı altında sonlu elemanlar analizi kullanılarak ana hatlarını desteklemiştir. Sonuçlar programlar tarafından rakamlarla gösterilmiş ve ulaşılan değerleri karşılamıştır.
Özet (Çeviri)
The deformation of concrete structure can lead to severe problems as it undesired state of member at which excessive stresses been formed on the concrete body and reinforcement leading to cracks and weaken the overall structure. The variety of deflection on a concrete beam depends on number of factors including the condition of loading and the physical properties of that beam. Analysis the behavior of deflection and simplifying the way to detect of values can support that designer to figure out the available strength of the member and the actual needing for increasing that strength. The study aimed to put important figure of the deflection of reinforced concrete beams under concentrated load and under uniform distributed load. The magnitude of settlement along the span of the beam was evaluated from low values at the supported to the maximum values for each loading case. The study moves more than that by using the finite element technique to bond the number of segments that calculated from the support to the section when the deflection needed to be detected. The study used the method of double integration and updated it by deriving new formulas for each loading condition. The maximum deflection for each case were determined and explained in tables and figures. The increasing of deflection relating to various lengths of beams were showed in table. The study then used the linear regression technique to build linear formulas for easing the steps to find the degree of deflection. The new formulas were tested by explaining the different between the derived and calculated settlement at the middle of span. The difference was so small indicating the validity to use linear equation that based on the number of segments and the span length as well as the modulus of elasticity and the moment of inertia. The study supported its outline by using finite element analysis under ANSYS program. The results were showed in figures by the programs and satisfied the values that reached