Okul müdürlerinin güçlendirici liderlik davranışları ile öğretmenlerin mesleki bağlılığı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between the empowering leadership behaviors of school principles and the professional commitment of teachers
- Tez No: 768198
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEYSEL OKÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırmada öğretmen algılarına göre; okul müdürlerinin güçlendirici liderlik davranışları ile öğretmenlerin mesleki bağlılığı arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. İlişkisel tarama modelinin kullanıldığı araştırmanın evreni, 2021-2022 eğitim-öğretim yılı, Siirt il merkezindeki ilkokul, ortaokul ve lise eğitim kurumlarında görev yapan 1905 öğretmen oluşturmaktadır. Tabakalı örnekleme yöntemi kullanılan araştırmada, örneklem sayısı 406 öğretmen olarak belirlenmiştir. Araştırmada“Güçlendirici Liderlik Davranışları Ölçeği”ve“Mesleki Bağlılık Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde; standart sapma, aritmetik ortalama, frekans ve yüzde, ANOVA testi, bağımsız örneklem t-testi, Post-Hoc testlerinden biri olan Scheffe testi, çoklu doğrusal regresyon analizi ve Pearson korelasyon analizi yöntemleri kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre katılımcıların algıları doğrultusunda, okul müdürlerinin güçlendirici liderlik davranışları ve mesleki bağlılıkları“yüksek düzeyde”olduğu saptanmıştır. Güçlendirici liderliğin alt boyutları ve mesleki bağlılık ölçeğinin alt boyutlarına ilişkin öğretmen algıları“yüksek düzeyde”dir. Korelasyon analizine göre güçlendirici liderlik davranışları ile mesleki bağlılık arasında orta düzeyde ve pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır. Regresyon analizine göre ise okul müdürlerinin güçlendirici liderlik davranışları öğretmenlerin mesleki bağlılığının anlamlı bir yordayıcısı olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
With this research, it was aimed to determine the relationship between school principals' empowering leadership behaviors and teachers' professional commitment according to teacher perceptions. The universe of the research, in which the relational survey model was used, consists of 1905 teachers working in primary, secondary and high school education institutions in the city center of Siirt in the 2021-2022 academic year. In the study, in which stratified sampling method was used, the sample number was determined as 406 teachers. In the research;“Empowering Leadership Behaviors Scale”and“Professional Commitment Scale”were used. In the analysis of the obtained data; standard deviation, arithmetic mean, frequency and percentage, ANOVA test, independent sample t-test, multiple linear regression analysis and Pearson correlation analysis methods were used. According to the research results; In line with the perceptions of the participants, it was determined that the school principals' empowering leadership behaviors and professional commitment were at a“high level”. Teachers' perceptions of the sub-dimensions of empowering leadership and the sub-dimensions of the professional commitment scale were found to be“high”. According to the correlation analysis; It was determined that there is a moderate and positive significant relationship between school principals' empowering leadership behaviors and teachers' professional commitment. According to the regression analysis; school principals' empowering leadership behaviors were found to be a significant predictor of teacher's professional commitment.