Sustainability of office construction using building information modeling
Bina bilgi modellemeyle ofis inşaatlarının sürdürülebilirliği
  1. Tez No: 768199
  2. Yazar: GHASSAN HAWAS HAMEEDI AL DOORI
  3. Danışmanlar: DOÇ. SEPANTA NAİMİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Ofis inşaat proje yönetimi, ekonomik altyapı konusunun önemi nedeniyle ekonomik kalkınma konularından birini temsil etmektedir. Sürdürülebilir malzeme seçimi sorunu, Irak'taki ofis binasının önündeki en büyük engeli temsil ediyor çünkü malzeme türleri ve termal özellikleri, malzeme maliyeti ve malzeme özellikleri özellikleri hakkında net bir fikir yok. Bunun için bu çalışma, termal inşaat projelerini etkileyen çeşitli malzemeleri ve özellikle maliyet ve termal özellikler arasındaki ilişkiyi ortaya koymuştur. Bu araştırmadaki temel zorluk, otomatik seçim yöntemini uygulamak için ofis inşaat projelerinde sürdürülebilir kavramları kullanmaktır. araştırma metodolojisinde üç süreç kullanılmıştır, ilki yerel uzmanlıktan veri toplamaktır. ikinci yöntem, malzeme özelliklerini sıralamak için Rölyef tekniğini kullanır. son olarak, üçüncüsü maliyet hesaplama yöntemini belirleyen AHP yöntemidir. kullanılan malzemelerin dökümü ve verimliliğindeki farklılıkları görmek için bir bina örneğini değerlendirmek için bina bilgi modeli (BIM) ile uygulanan sonuçlar. Uzman görüşüne göre önemli sonuçlardır.
Özet (Çeviri)
Office construction project Management represents one of the economic development issues due to the importance of economic infrastructure issue. The problem of selecting sustainable materials represent the main obstacle in office building in Iraq because there is no clear idea about the types of material and their thermal properties, material cost and material features properties. For that, the present study presented the various materials that affect thermal construction projects and especially the correlation between cost and thermal properties. The main challenge in this research is to use the sustainable concepts in offices construction projects to implement the automatic selection method. three processes have been used in the research methodology, the first is the collecting data from local expertise. the second method is used the Relief technique to rank the materials properties. finally, the third is the AHP method which specifies the cost calculation method. the results applied with building information model (BIM) to evaluate a building sample to see the differences in the cast and efficiency of used materials. According to the expert's opinion, it is significant results.