Using BIM to calculate quantities of steel structure
Çelik yapı miktarlarının hesaplanması için BIM kullanımı
- Tez No: 768200
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEPANTA NAİMİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Günümüzde Yapı Bilgi Modellemesi (BIM), inşaat sonrası ve proje uygulaması sırasında kullanımının yanı sıra proje tahmininde işbirliği sürecindeki büyük rolü nedeniyle inşaat sektöründe iyi bilinir ve yaygın olarak kullanılır hale gelmiştir. aşamalar. Bu projenin amacı, inşaat yöneticileri için BIM'in kullanımlarını ve faydalarını anlamak ve BIM çizelgeleme menüsünü incelemektir. Proje sırasında malzeme miktarları iki şekilde hesaplanmış ve daha sonra 600 metrekarelik truss modeli için en iyi yöntem analiz edilmiştir. İlk yöntem, çelik yapı elemanlarını hesaplarken etkinliğini kanıtladı, çünkü bunları fabrikadan hazır parçalar olarak kullandığımız için sayılarıyla hesaplamak kolaydır. İkinci yöntem ise, yapı modelimizde yer alan, örneğin binanın temelleri gibi betonarme malzeme miktarlarının hesaplanmasında etkili olduğu ve bu yöntemin projede yer alan mimari malzeme miktarlarının hesaplanmasında da faydalı görüldüğü, duvarlar gibi. Araştırma, literatür ve benzer vaka çalışmaları gözden geçirilerek ve İnşaat Öncesi ve inşaat aşamaları için Yapı Bilgi Modellemesinin kullanımını bulunarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
At the present time, Building Information Modelling (BIM) has become well-known and widely used in the construction industry because of its great role in the process of cooperation in the project estimate, in addition to its use after construction and during the project implementation stages. The aim of this project is Understand the uses and benefits of BIM for construction managers and examine BIM scheduling menu. During the project, the quantities of materials were calculated in two ways, and then the best method was analysed for the truss model, with an area of 600 square meters. The first method proved its effectiveness when calculating the elements of the steel structure, as it is easy to calculate them by number, since we use them as ready-made pieces from the factory. As for the second method, it has proven effective when calculating the quantities of concrete materials included in our building model, such as the foundations of the building, and this method is also considered useful when calculating the quantities of architectural materials included in the project, such as walls. The search was conducted by reviewing the literature and similar case studies and Find the use of Building Information Modelling for Pre-construction and construction stages.